Az 1996-ban alapított TP-Link mára az otthoni, mikro, valamint kis- és középvállalati szféra egyik vezető hálózati, illetve a világ első számú vezeték nélküli (Wi-Fi) termékeinek gyártója és forgalmazója, innovatív egyúttal díjnyertes megoldásokat kínálva a globális és hazai piacon. A vállalat immár a világ 170 országában van jelen, és több tízmillió felhasználót szolgál ki nap mint nap. A gyártó üzleti megoldásairól, üzleti portfóliójának legújabb elemeiről, professzionális biztonságtechnikai kameramegoldásairól Dr. Kilbertus Viktort, a TP-Link Hungary SMB-üzletágának vezetőjét kérdezte a Computerworld.
Computerworld: Noha az iparág az elmúlt években számos változáson ment keresztül a felvásárlások és fejlesztések révén, a TP-Link portfóliójának professzionális megoldásokkal való bővülésének eredményeként új szereplőnek számít az üzleti piacon, amely kihívást jelent a többi szereplő számára, miben tud a gyártó többet nyújtani?
Kilbertus Viktor: Bár a TP-Link 2015 óta forgalmazza a kisvállalati szegmensben kifejezetten népszerű üzleti termékeit a magyar piacon, a nagyvállalati szektorban, valamint az őket kiszolgáló rendszerintegrátorok körében újdonságként hathat, milyen fejlett megoldásokkal rendelkezik a hálózati termékek globális szállítója. Napjainkban, amikor a megbízható működés és a széleskörű szolgáltatások mellett az ár is mindinkább fő tényezővé válik az IT-projektekben, felértékelődik egy olyan gyártó szerepe, aki gyorsan, jót és kedvező áron egyszerre tud szállítani. Magyarországi regionális logisztikai központunknak és a saját gyártókapacitásnak köszönhetően folyamatosan tudunk rövid, néhány napos, legfeljebb néhány hetes szállítási idővel szállítani minden üzleti portfólióba tartozó terméket. Ez az utóbbi években nem jellemző más gyártóknál.
CW: A felhasználók már hozzászoktak az otthoni profi hálózatokhoz, így nem csoda, hogy a Wi-Fi ma már kulcsfontosságú közmű, legyen szó akár egy vállalatról, iskoláról vagy intézményről. Milyen megoldásokat kínálnak számukra?
Kilbertus Viktor: A TP-Link Omada SDN megoldása közel 8 éves evolúció során jutott el oda, hogy ma már bármely hazai általános, középiskola, egyetem vagy szálloda számára teljes körű hálózati megoldást kínáljon vezetékes és vezeték nélküli oldalon egyaránt. A gerinchálózati megoldások, a hozzáférési szintű PoE switchek és a központilag vezérelhető Wi-Fi rendszerek mellett 2023-tól már biztonságtechnikai kamerákkal is rendelkezik a TP-Link, így minden felmerülő igényt egy gyártó megoldásaival fedhetnek le rendszerintegrátor partnereink.
CW: A TP-Link 2015-ben hozta létre az Omada platformot, azóta milyen fejlődésen ment keresztül a rendszer?
Kilbertus Viktor: Visszatekintve 2015-re, ma már rá sem ismernénk az eredeti központosított Wi-Fi menedzsment rendszerre: 2023-ben az Omada SDN rendszer egyetlen felületen biztosítja egy vállalkozás vagy intézmény valamennyi külső - internet oldali - és belső hálózati menedzsmentjét. Egy hozzáférési szabályt létrehozva életbe léptethető az mind a vezetékes, mind a vezeték nélküli felületen, de a monitoring során is átfogó képet kaphatunk a hálózat egészének aktuális működéséről.
CW: Az Omada Pro megoldás év végén érkezik, ami túlmutat a kkv-szinten és már a nagyvállalati kategóriába sorolható. Milyen fejlődési lehetőséget lát ebben a szegmensben? Ez milyen termékeket foglal magában?
Kilbertus Viktor: Az Omada Pro megoldással a TP-Link a nagyvállalati gyártók sorába lép, költséghatékony alternatívát biztosítva a ma általánosan nagyvállalatinak elfogadott gyártók megoldásaival szemben. Nyolc évvel ezelőtt a kisvállalati szegmensben sem hitte el senki, hogy piacvezető - sőt, szinte kizárólagos - gyártó lehet a TP-Link, miért ne lehetne rábízni egy nagyvállalat működését a megfelelő funkciókkal rendelkező Omada Pro megoldásra? Itt is, mint a gyártó valamennyi megoldása esetében, 100 százalékban saját fejlesztésű és saját gyártású stackelhető eszközökkel és L3 funkciókkal jelentkezik a TP-Link.
CW: Milyen az Omada rendszerek felépítése, a termékcsalád elemei?
Kilbertus Viktor: Az Omada SDN megoldás minden olyan hálózati eszköz menedzsmentjét egy egyszerűen kezelhető szoftveres felületre integrálja, ami ma egy kis- vagy középvállalati, intézményi felhasználó rendszerében megtalálható: a TP-Link routerek, a vezeték nélküli AP-k és a menedzselhető switchek teljes palettája beintegrálható a rendszerbe. Ez a paletta 2023 végére a TP-Link biztonságtechnikai kameráival és hálózati videórögzítőjével kiegészülve már valóban minden hálózati infrastruktúra-elem egységes menedzsmentjét lesz képes biztosítani egyetlen összekapcsolt rendszerben.
CW: Több sikeres Omada-bevezetés is történt az elmúlt időszakban, melyek ezek?
Kilbertus Viktor: Bár még mindig sok IT-piaci szereplő csak kisvállalati megoldások esetén gondol a TP-Link-re, egyre több jelentős projektet építettek az Omada SDN megoldásra az elmúlt két években: A MellowMood szállodalánc valamennyi hotelje - köztük, a Párisi Udvar Hotel - mellett a keszthelyi Helikon Hotel vagy a soproni Szieszta Hotel belső és vendég Wi-Fi hálózata is a TP-Link megoldására épül egyenként több százas mennyiségű AP-val. Az egyetemek közül a MATE Kaposvári Campusa mellett az Egri Hittudományi Főiskola vagy a Miskolci Egyetem bizalma után büszkén jelenthetem be, hogy volt főiskolám, az Edutus Egyetem lesz a világ első Wi-Fi 7-es vezeték nélküli hálózattal rendelkező intézménye. Első gyártóként rendelkezünk a technológiával és a világon az első projektként szállíthatjuk le júniusban ezt a világviszonylatban is egyedülálló rendszert.
CW: Az üzleti termékportfólió kibővült 2023-ban a VIGI professzionális IP kamera, hálózati videórögzítő (NVR), videódekóder és napelem panel megoldásokkal. Milyen nagyobb fejlődés előtt áll a kamerapiac, milyen céljai vannak ebben a szegmensben a TP-Linknek?
Kilbertus Viktor: A biztonságtechnikai megfigyelőrendszerek piaca egy éves 15%-os növekedéssel rendelkező szegmens. A TP-Link ázsiai piacain évek óta forgalmaz IP-kamera megoldásokat, így nem számítunk új szereplőnek - legfeljebb az európai piacon. A célunk, hogy a piacvezető gyártók sorába emelkedjünk két-három éven belül. Ehhez rendelkezünk kiváló minőségű termékekkel, óriási fejlesztőcsapattal és az európai piaci viszonyokat jól ismerő helyi szakértőkkel. Mint minden más megoldásunkkal, a biztonságtechnikai portfólióval is kedvező árú alternatívát kínálunk egyedülálló minőség és megbízhatóság mellett.
CW: A két megoldás, a VIGI és az Omada együttesen, hogyan segítheti a vállalatok, intézmények, iskolák működését?
Kilbertus Viktor: Az év végére egységes menedzsment felületre hozza a TP-Link a hálózati és a videókép, valamint az analitikai funkciók vezérlését. Ilyen megoldás, hozzánk hasonló széleskörű portfólióval, jelenleg nincs a piacon. Azt gondolom, hogy minden vállalat és intézmény informatikai rendszerépítésénél az a legszebb álom, hogy minden egy felületen legyen látható és a beavatkozásokat is a lehető leggyorsabban, legegyszerűbben lehessen megtenni. Ha még azt is hozzáteszem, hogy az Omada Pro megoldással a mesterséges intelligencia is meg fog jelenni a hálózatoptimalizációban, azt gondolom, mindenki láthatja, miért érdemes jobban szemügyre venni a TP-Link megoldásait.
CW: Az elmúlt 4 évben az Omada termékcsaládnak köszönhetően a TP-Link a vállalati hálózati megoldások piacvezetői között található az eladott darabszámban, milyen célokat tűztek ki maguk elé?
Kilbertus Viktor: A legfőbb célja egy gyártónak nem lehet más, mint a felhasználók és a partnerek elégedettsége, bizalma. Ennek szolgálatába kell állítani a cég működésének minden elemét legyen szó kereskedelmi vagy technikai támogatásról, marketingről vagy logisztikáról. A TP-Link egyértelmű célja, hogy a kis- és középvállalati szegmens mellett a nagyvállalatok és az országos intézményhálózatok is felismerjék az üzleti megoldásainkban rejlő előnyöket, és mind többen vásároljanak racionalitás, és nem megszokások alapján.
CW: Minek köszönheti a TP-Link sikereit hazánkban?
Kilbertus Viktor: A TP-Link sikereit a kiváló minőségnek, a magyar nyelven elérhető támogatásnak és a kedvező áraknak köszönheti. Ezeket a kulcstényezőket ötvözve a folyamatos fejlesztéssel és raktárról történő azonnali kiszolgálással egyszerűnek tűnhet a siker receptje. De az elért eredményekhez fenntartani ügyfeleink elégedettségét a legnagyobb kihívás. Ezen vagyunk minden egyes nap, amikor oktatásokkal, intézményeket segítő támogatási programokkal, felsőoktatási intézményekkel kötött együttműködésekkel erősítjük ügyfeleinkben a tudatot, hogy jól választottak, amikor a TP-Link mellett döntöttek.
CW: Milyen szolgáltatásokat kínál a TP-Link Magyarország gyártói képviselete?
Kilbertus Viktor: Gyártói képviseletként ellátjuk a TP-Link termékek kereskedelmi és technikai támogatását, de emellett saját fejlesztésű gyártói szolgáltatásokat is kínálunk. A hálózattervezési és -beüzemelési szolgáltatásunk mellett internetszolgáltató partnerünkkel hamarosan új, szolgáltatás-alapú Wi-Fi as a service rendszert indítunk a hazai szállodák részére, elsőként a piacon és elsőként a cég nemzetközi hálózatában.
Omada - A mindent tudó Wi-Fi
Omada néven mutatta be vezeték nélküli internetelérést biztosító okosfelhő alapú komplex hálózati megoldását a TP-Link. A szállodák, az oktatási, illetve az egészségügyi intézmények, az irodák, valamint az áruházak elvárásaihoz igazodó képességekkel felvértezett Wi-Fi rendszer mindent tud, amire napjaink korszerű vállalati környezeteiben szükség lehet.
A legszigorúbb Wi-Fi 5 és Wi-Fi 6 szabványokat egyaránt kielégítő eszközökre, így kontrollerekre, switchekre, hozzáférési pontokra, illetve a felhő alapú hálózatkezelő szoftverekre épülő rendszer a villámgyors csatlakozási lehetőségen felül teljes körű központosítást, kiemelkedő IT-biztonságot, rugalmasságot, nagyfokú skálázhatóságot biztosít.
Az egységes menedzsment-funkciók révén az Omada hálózata akár a távolból is valós időben szabályozható, a falakra, illetve a mennyezetre függesztett beltéri, valamint az időjárásnak ellenálló kialakítású, körsugárzó antennákat használó kültéri hozzáférési pontok teljesítményét ugyanakkor a rendszer automatikusan optimalizálja.
A gyors, kényelmes és biztonságos csatlakozáson túl az Omada saját működéséről is folyamatosan tájékoztatja az üzemeltetőt. Exportálható, akár PDF-formátumú beszámolói képet adhatnak a rendszer terheltségéről, forgalmáról, statisztikákkal támogathatják a vezetői döntéseket.