Hirdetés
. Hirdetés

Trump - Olyan fegyvereink vannak, amikről elképzelése sincs senkinek

|

Titkos amerikai arzenálról beszélt az elnök.

Hirdetés

Az Egyesült Államok volt elnöke, Donald Trump ismét figyelmet keltett egy nyilatkozatával, amelyben azt állította: az USA birtokában van olyan titkos fegyverrendszereknek, amelyekről a világ semmit sem tud, és amelyek "messze a legerősebbek" a Földön.

Trump ezzel összefüggésben a kínai-amerikai kereskedelmi háború lehetséges eszkalációjára reagált. Az Egyesült Államok 125%-ra emelte a Kínából importált termékek vámját, válaszul Peking korábbi, tükröző szankcióira. Kína még nem válaszolt a legutóbbi intézkedésekre, de korábban jelezte: "a végsőkig" harcolni fog a kereskedelmi háborúban.

Amikor egy újságíró arról kérdezte, hogy tart-e Kína esetleges további lépéseitől, Trump kijelentette, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök "a világ egyik legokosabb embere," aki nem engedné, hogy a konfliktus túlmutasson a gazdasági kereteken.

"Nagyon erősek vagyunk. Ez az ország sokkal erősebb, mint azt bárki sejti. Olyan fegyverzettel rendelkezünk, amelyről senkinek nincs fogalma. Ezek a világ legerősebb fegyverei. Még csak meg sem közelítik mások" - fogalmazott Trump az Ovális Irodában tartott sajtóeseményen.

A volt elnök részleteket nem árult el, milyen technológiákra gondolt, de nem ez az első alkalom, hogy titokzatos arzenálról beszél: 2020-ban egy "super duper rakétát" emlegetett, amely állítása szerint 17-szer gyorsabb volt, mint bármely más ország fegyverzete.

Hirdetés

Az Egyesült Államok állításai különösen érdekesek annak fényében, hogy Oroszország és Kína már működő hiperszonikus rendszerekkel rendelkezik. Moszkva 2017-ben állította hadrendbe a Kinzsal rakétát, Kína pedig 2019-ben mutatta be a DF-ZF hiperszonikus siklójárművét. Oroszország a Cirkon nevű hajóról indítható rakétát is bevetette az ukrajnai háború során, és nemrégiben elsőként tesztelte az Oresnyik rakétát, amely hiperszonikus, külön célpontokra irányítható robbanófejekkel van felszerelve.

Eközben az amerikai fejlesztések több évet késtek, a Lockheed Martin által fejlesztett Long Range Hypersonic Weapon (LRHW) csak 2023 végén ért el sikeres tesztfázist. A Pentagon célja, hogy a 2025-ös pénzügyi év végéig hadrendbe állítsa az első szárazföldi indítású egységet.

Trump kijelentéseit több szakértő is nagy adag szkepticizmussal fogadta, figyelembe véve, hogy az Egyesült Államok hivatalosan még nem rendelkezik bevethető hiperszonikus rendszerrel, és eddig nyilvánosan nem jelentettek olyan "titkos" fegyverekről, amelyek a világ katonai egyensúlyát radikálisan átrendeznék.

Ennek ellenére a volt elnök retorikája stratégiai célokat is szolgálhat: demonstrálni az amerikai katonai fölényt, elrettenteni ellenfeleket, és megerősíteni a belpolitikai támogatottságát egy egyre feszültebb geopolitikai helyzetben.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.