Hirdetés
. Hirdetés

Gigantikus per indul a Meta ellen Afrikában

|

A 2,4 milliárd dolláros jogvita a gyűlöletbeszéd és az etiópiai erőszak miatt alakult ki.

Hirdetés

A kenyai legfelsőbb bíróság döntése értelmében a Facebook anyavállalata, a Meta, bíróság elé állítható Kelet-Afrikában, miután egy 2,4 milliárd dolláros keresetet nyújtottak be ellene azzal a váddal, hogy a platform gyűlöletkeltő tartalmakat erősített fel, amelyek hozzájárultak az etiópiai polgárháborúhoz.

A pert etiópiai kutatók és kenyai emberi jogi aktivisták indították még több mint két éve. Szerintük a Facebook algoritmusa erőszakos, etnikai gyűlöletet szító bejegyzéseket ajánlott a felhasználóknak, ezzel pedig súlyosbította az észak-etiópiai Tigré régióban zajló két évig tartó konfliktust, amely 2022 novemberében ért véget.

A kereset egyik legmegrázóbb eleme Maereg Amare vegyészprofesszor meggyilkolása, akinek lakcímét és ellene irányuló gyűlöletbeszédeket is nyilvánosan terjesztették a Facebookon. Fia, Abrham Meareg, aki a felperesek egyike, szerint az algoritmus aktívan hozzájárult apja halálához.

Fisseha Tekle, korábban az Amnesty International kutatója, aki a Tigré-háború alatt elkövetett bűncselekményekről készített jelentéseket, szintén halálos fenyegetéseket kapott a platformon.

A keresetet egy kenyai jogvédő szervezet, a Katiba Intézet (KI) is támogatja.

Hirdetés

A Meta védekezése szerint a kenyai bíróságoknak nincs hatáskörük ilyen ügyben, mivel a vállalat nincs bejegyezve az országban. Ezt az érvet azonban a nairobi bíróság elutasította.

"A döntés azt mutatja, hogy a nagy technológiai cégek diszkriminatív gyakorlatainak ártalmas hatásai Afrikában is jogi úton kihívhatók" - nyilatkozta Nora Mbagathi, a Katiba Intézet igazgatója.

A Meta ellen már korábban is indult hasonló per: 2021-ben 150 milliárd dollárra perelték azzal a váddal, hogy szerepe volt a mianmari rohingya népirtásban, mivel ott is gyűlöletkeltő posztokat terjesztett a platform.

A Tigré régióban zajló háborút a norvég Béke Kutatóintézet (PRIO) a világ legvéresebb konfliktusának nevezte 2022-ben: több mint 100 ezer ember vesztette életét. Bár a háborút az Afrikai Unió által közvetített pretoriai megállapodás hivatalosan lezárta, a Tigréi Népi Felszabadítási Front (TPLF) egyes frakciói újabb összecsapásokat kezdtek, ismételten felvetve egy újabb polgárháború lehetőségét.

A kenyai bíróság döntése precedensértékű lehet: a globális technológiai cégek egyre kevésbé bújhatnak el az afrikai felelősségre vonás elől, különösen, ha tevékenységük súlyos következményekkel jár a térségben. A Meta perének kimenetele alapvetően meghatározhatja, hogyan kell a jövőben a digitális platformoknak kezelniük a gyűlöletbeszédet, különösen konfliktuszónákban.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.