Mint tudjuk, "ingyen leves nincs" és ez a zenei iparra is igaz. De lehet-e olcsóbban adni a zeneszámokat, mint az USA vezető online zeneboltja, az iTunes, mely 99 dollárcentet kér dalonként? A decemberben rajtoló SpiralFrog.Com szerint igen. A cég hirdetési bevételekből kívánja fenntartani magát, de hogy ez pontosan milyen módon fog működni, hogy a felhasználóknak milyen reklámokat kell elviselnie, az csak az induláskor derül ki.
A hirdetők között olyan világcégeket említenek, mint a Benetton vagy a Levi's, de ami nem kevésbé izgalmas, hogy a zenei kínálat sem fog ismeretlen szerzők műveire korlátozódni. A SpiralFrog a "beszállítók" között tudhatja az Universal Music Group-ot (UMG) a világ legnagyobb kiadóvállalatát és az EMI Music Publishinget is. Számunkra üröm az örömben, hogy legalábbis a kezdetekben a SpiralFrog csak az amerikai és kanadai felhasználókat szolgálja ki.
Hogy a SpiralFrog milyen technológiát használ majd a dalok illegális másolásának megakadályozására, azt egyelőre nem tudni, mint ahogy azt sem, hogy letöltés után a felhasználók mire lesznek jogosultak a tartalmakkal kapcsolatban, például archiválhatják-e majd azokat.
Egyáltalán nem véletlen, hogy az online zenei piacon ilyen éles a küzdelem, hiszen 2005-ben az amerikai szolgáltatók másfél milliárd dolláros forgalmat bonyolítottak, míg 2010-re már 10,7 milliárdot prognosztizálnak. Ugyanakkor a fájlcserélők révén minden legálisan letöltött dalra negyven illegális letöltés jut. Érdekes továbbá, hogy Németországban és az Egyesült Királyságban a fájlcserélők népszerűsége ellenére már többen látogatják az online boltokat, mint ahányan kalózfájlokat töltenek le.
Potenciális iTunes-gyilkos a láthatáron?
A decemberben rajtoló SpiralFrog.Com ingyenes zene- és dalszövegletöltő oldalon a hirdetések megtekintésével kell majd fizetni a dalokért.
Hirdetés
Hirdetés