"Novemberben elfogadtunk egy jogi szabályzást" - mondta az orosz miniszterelnök-helyettes. "Terveink szerint pedig további olyan régiókat is felveszünk a listára, mint az Irkutszki régió, annak déli része, Burjátföld, Transzbajkál és így tovább, ahol tilos a bányászat, mert egyszerűen nincs szabad kapacitás".
A hivatalos becslések szerint az elmúlt két évben a kriptobányászok 14%-kal növelték a fogyasztásukat, kimerítve ezzel a rendelkezésre álló erőforrásokat. A múlt hónapban Jevgenyij Grabcsak energiaügyi miniszterhelyettes az orosz energiaszektorról elmondta: jelenlegi helyzetünkben "élősködünk" a Szovjetunió örökségén, és évekbe telik, amíg új kapacitásokat tudunk kiépíteni.
Az év elején Vlagyimir Putyin orosz elnök a kriptopénzbányászokat hibáztatta a burját és irkutszki régiókban tapasztalható kiesésekért, és arra figyelmeztetett, hogy "a kriptobányászathoz kapcsolódó áramfogyasztás ellenőrizetlen növekedése energiahiányhoz vezethet".
A legújabb kezdeményezésre azt követően került sor, hogy Oroszország októberben elfogadott egy törvényt, amely a digitális valutákra vonatkozó bányászati tevékenység szabályait vázolja fel, beleértve az energiaiparban tevékenykedő szervezetekre vagy magánszemélyekre vonatkozó korlátozásokat.
Oroszország korábban legalizálta a virtuális valuták bányászatát jogi személyek és vállalkozók számára. A jogszabály olyan fogalmakat vezetett be, mint a digitális valutabányászat, a bányászati poolok és a bányászati infrastruktúra-üzemeltetők, valamint meghatározta a kriptobányászati piac résztvevőinek jogait és kötelezettségeit.
Putyin az év elején vetette fel a kriptovaluták és a digitális eszközök szabályozásának kérdését, ígéretes gazdasági területnek nevezve azt, és sürgette a digitális eszközforgalom feltételeinek megteremtését, mind belföldön, mind külföldi partnerekkel.
A kriptovaluta-bányászat által fogyasztott villamos energia nem pocsékolás, de csak azokon a területeken, ahol további energiakapacitás áll rendelkezésre - mondta pénteken az RBK-nak Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettes, akinek a tárcájához tartozik az energiaügy is.
Novak kifejtette, hogy a kriptobányászat "pozitív hatással van az áramterhelés egyenletességére és a költségek konkrét csökkenéséhez vezet". Ugyanakkor hátránya, hogy "felemészti" az összes rendelkezésre álló kapacitást, és akadályozza az új fogyasztók hálózatra való csatlakoztatását.
A Kommerszant egy kormányzati dokumentumot idézett, amely szerint a kriptobányászatot idén decembertől 2031-ig korlátozhatják vagy teljesen betilthatják a Távol-Kelet, Délnyugat-Szibéria és Dél-Oroszország egyes régióiban, ahol a bányászok már minden rendelkezésre álló áramkapacitást feléltek.
Novak megerősítette a terveket, tisztázva, hogy a bányászatot korlátozni fogják a meglévő vagy előre jelzett energiahiánnyal küzdő régiókban, hogy biztosítsák a "társadalmilag fontos fogyasztók" bekapcsolását.