A német kormány szigorítani akarja a távközlési hálózatok gyártóinak felügyeletét, hogy megakadályozza a Huawei térhódítását Európa legnagyobb 5G piacán. A Handelsblatt jelentése szerint a koalíciós partnerek közötti két éves vita után Angela Merkel kormányának végre sikerül megállapodnia abban, hogy a készülő IT biztonsági törvényben milyen irányelvek szerint kezeljék az úgynevezett "magas kockázatú" gyártókat - ez a megjelölés egyértelműen a Huaweit írja körül.
Hivatalos döntés ugyanakkor még nincs: amikor az újság a kormányzati sajtótájékoztatón rákérdezett a témára, a szóvivő azt felelte, hogy minden gyártóra ugyanolyan szabályok fognak vonatkozik, a belügyi és a külügyi tárca vezetője pedig arról beszélt, hogy folytatódnak a törvény előkészítésével kapcsolatos megbeszélések.
Az ügy előzménye, hogy az Egyesült Államok nyomására az európai kormányok is napirendre vették, hogy áttekintik a Huawei szerepét az 5G hálózatok kiépítésében. Amerika keményebb bánásmódot sürget, és azt szeretné, ha Németország is segítene távol tartani a kínai technológiát az újgenerációs hálózatoktól. A Huawei viszont itt is tagadja, hogy biztonsági kockázatot jelentene, és a cég német szóvivője az újabb megszorítások hírére csupán annyit mondott, semmilyen értelmes okot nem lát arra, hogy kiszorítsák őket a német piacról.
Egy német illetékes úgy fogalmazott a Reutersnak, hogy miközben Nagy Britannia hivatalosan is tiltólistára helyezte a Huaweit, Franciaország pedig nem hivatalosan ugyanerre készül, Németország inkább szép csendben addig "fojtogatja" a gyártót mindenféle szabályozásokkal, amíg teljesen el nem lehetetlenül - de a végeredmény itt is ugyanaz.
Németország három nagy mobilcége, a Deutsche Telekom, a Vodafone és a Telefonica Deutschland viszont egyaránt a Huawei partnerei, és valamennyien attól tartanak, hogy a kínai gyártó berendezéseinek lecserélése drága mulatság lesz. A piacvezető Deutsche Telekom készülő 5G hálózata nagyrészt a Huawei technológiájára épül, és év végére a lefedettsége eléri a német lakosság kétharmadát, vagyis novemberben, amikor az IT biztonsági törvényt a tervek szerint elfogadják, a hálózat majdnem teljesen elkészül. Ép ezért még senki ne vegye készpénznek, hogy az egyik legnagyobb európai piacon már egyértelműen vesztésre áll a kínai gyártó, hiszen a három nagy telco-vállalat minden bizonnyal erőteljes lobbizásba kezd a várható döntés ellen.