Hirdetés
. Hirdetés

Kína gazdasági vizsgálatot indít az amerikai chipgyártó óriás ellen

|

Az Nvidia a gyanú szerint megsértette a pekingi monopóliumellenes törvényt.

Hirdetés

A kínai monopóliumellenes szabályozó hatóság bejelentette, hogy trösztellenes vizsgálatot indított az amerikai chipgyártó óriás, az Nvidia ellen. A esetre pont akkor kerül sor, amikor Washington éppen tovább szigorítja a Kínába irányuló technológiai exportra vonatkozó korlátozásokat.

Az állami piacszabályozási hivatal (SAMR) közleménye szerint a vizsgálat az Nvidia által az izraeli Mellanox Technologies chiptervező cég felvásárlását vizsgálja. Peking négy évvel ezelőtt zöld utat adott a több milliárd dolláros üzletnek azzal a feltétellel, hogy az Nvidia nem diszkriminálja a kínai vállalatokat. A Mellanoxot arra kötelezték, hogy az új termékekről az amerikai cég rendelkezésére bocsátását követő 90 napon belül tájékoztassa a riválisokat.

"Az elmúlt napokban az Nvidia által a kínai monopóliumellenes törvények feltételezett megsértése és... az Nvidia Mellanox-részvények felvásárlása körüli korlátozó feltételek miatt... az állami piacszabályozási hivatal a törvénynek megfelelően vizsgálatot indít az Nvidia ellen" - áll a közleményben.

Az Nvidia részvényei több mint 2%-ot estek a vállalat kínai vizsgálatáról szóló híreket követően.

Hirdetés

Az 1993-ban alapított Nvidia eredetileg számítógépes játékokhoz tervezett grafikus kártyákat. Később gépi tanuláshoz tervezett funkciókkal egészítette ki chipjeit, növelve ezzel piaci részesedését. Az elmúlt években a mesterséges intelligencia technológiába történő beruházások robbanásszerű növekedést eredményeztek a vállalat számára, részvényei idén közel 200%-kal emelkedtek.

A vizsgálatra azt követően került sor, hogy az Egyesült Államok a múlt héten új korlátozásokat vezetett be a chipgyártó eszközök és szoftverek széles körének Kínába irányuló exportjára vonatkozóan.

Peking válaszul megtiltotta számos kettős felhasználású termék és a félvezetőgyártásban és katonai alkalmazásokban használt kulcsfontosságú nyersanyag USA-ba történő szállítását. A kínai kereskedelmi minisztérium azzal vádolta Washingtont, hogy "fegyverként használja" a gazdasági és technológiai kérdéseket, és arra figyelmeztetett, hogy az ilyen gyakorlat súlyosan aláássa a nemzetközi kereskedelmet, és veszélyezteti a globális ipari és ellátási láncok stabilitását.

A világ két legnagyobb gazdasága az elmúlt években a kulcsfontosságú technológiai területeken, köztük a félvezetők terén is az uralomért küzdött. Washington többször szigorította az exportellenőrzéseket, hogy megakadályozza, a kínai cégek bizonyos amerikai alkatrészeket vásároljanak, a nemzetbiztonságot fenyegető kockázatokra hivatkozva.

Peking elutasította az exportkorlátozásokat, azt állítva, hogy azok ellentétesek a globálisan elismert piaci szabályokkal.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.