Az oroszországi Ferenc József-föld szigetcsoport közelében, a Jeges-tengeren található nagy gleccser, amelyet a megfigyelők "szigetként" jellemeztek, teljesen eltűnt - jelentette az Orosz Földrajzi Társaság. A kutatók a globális felmelegedésnek tulajdonítják a fejleményt.
A társaság publikálta is a tanulmányát, amelyben fiatal önkéntesei által a területről készült műholdfelvételek elemzése után tett megfigyelésekre hivatkozik. A csoport vezetője, Alekszej Kucheyko elmondta, hogy "a sarkvidéki Ferenc József-föld szigetcsoport Eva-Liv-szigetének közelében eltűnt egy jégalakzat, amelyet korábban Mesyatsev-szigetnek hívtak". A felfedezés indokolja a tengeri térképek frissítését - tette hozzá.
A cikk szerint a "sziget" nagyjából 1995-re alakult ki, és az Eva-Liv-sziget jégsapkájáról vált le, ahogy az fokozatosan olvadt. A társaság beszámolt arról, hogy míg 2015 augusztusában még körülbelül 53 hektár volt a mérete, addig az év elejére a sziget mindössze 3 hektárra zsugorodott. Amikor a kutatók idén szeptemberben műholdfelvételeket elemeztek, még ez a parányi maradék is eltűnt.
A cikk megjegyezte, hogy a következtetés megerősítéséhez további vizsgálatokat kell végezni a területen.
A kutatók elmélete szerint a jégsziget pusztulásáért a globális felmelegedés a felelős, amely a tengerszint emelkedéséhez vezet, és különösen az Északi-sarkvidéken érzékelhető.
Az év elején az Orosz Tudományos Akadémia Gazdasági Előrejelzési Intézete kiadott egy jelentést, amely szerint Oroszország GDP-je "tízévente mintegy 0,6 billió rubellel (6,5 milliárd dollárral) nőhet", ha a jelenlegi éghajlati trendek folytatódnak.
A kutatók becslése szerint Oroszországban átlagosan tízévente 0,5 Celsius-fokkal nő a hőmérséklet.
A tanulmány szerint különösen a mezőgazdaság és az erdészet profitálhatna az emelkedő átlaghőmérsékletből. Emellett a globális felmelegedés elősegítheti az Északi tengeri útvonal (NSR) fejlődését - az orosz sarkvidéki partok mentén húzódó hajózási vízi útvonal összeköti Európát olyan távol-keleti gazdasági nagyhatalmakkal, mint Dél-Korea, Japán és Kína.