India saját, mesterséges intelligenciával (AI) működtetett nagyméretű nyelvi modellt fog kifejleszteni, hogy felvegye a versenyt a DeepSeekkel és a ChatGPT-vel - közölte Ashwini Vaishnaw indiai informatikai miniszter. Ez várhatóan "a következő 10 hónapon belül elkészül" - jelentette ki, hozzátéve, hogy az alapjai már megvannak.
A miniszter megjegyezte, hogy miután az alapmunkák befejeződtek, a kormány arra összpontosít, hogy egy olyan rendszert hozzon létre, amely India egyedi követelményeihez igazodik.
Narendra Modi miniszterelnök kormánya a mesterséges intelligenciára való törekvés részeként 18 javaslatot hagyott jóvá, amelyek célja a mesterséges intelligencia megoldások felgyorsítása olyan kulcsfontosságú ágazatokban, mint a mezőgazdaság és az éghajlatváltozás. A Mint jelentése szerint ez a támogatás magában foglalja a számítási teljesítményhez, adatokhoz és finanszírozáshoz való hozzáférést.
Vaishnaw azt is elárulta, hogy az év végéig hat nagy fejlesztő fogja elindítani az új AI-modelleket. Annak érdekében, hogy a kapcsolódó fejlesztések "megfizethetőbbé és elérhetőbbé" váljanak, a miniszter elmondta, hogy a kormány a számítási költségek 40%-át fogja támogatni, így az AI számítási egységenkénti átlagár 1,29 dollárról 1 órára csökken.
Ez a kezdeményezés kulcsfontosságú eleme az 1,2 milliárd dolláros IndiaAI-missziónak, amelynek célja a nagy és kis nyelvi modellek fejlesztése. A hazai AI-képességek megerősítése érdekében Újdelhi egy több mint 18.000 grafikus feldolgozóegységből (GPU) álló számítási infrastruktúra kiépítésén dolgozik. A milliárdos Mukesh Ambani Jio Platforms nevű vállalata egyike azoknak a vállalatoknak, amelyek ennek eléréséért versenyeznek, és olyan fejlett processzorokat használnak, mint az Nvidia H100-as chipjei.
A Bloomberg e hónap elején számolt be arról, hogy Ambani a világ legnagyobb adatközpontjának megépítését tervezi a Gujarat államban található Jamnagarban. Az Ambani vezette Reliance Industries konglomerátum a világ legnagyobbnak tartott hatalmas finomítóját üzemelteti Jamnagarban.
Az adatközpont várhatóan három gigawatt összkapacitású lesz, ami Indiát a fejlett technológiai képességek tekintetében a térképre emelné. A ma működő legnagyobb adatközpontok többnyire az Egyesült Államokban találhatók, és egy gigawatt alattiak.
Vaishnaw nyilatkozatai nem sokkal azután hangzottak el, hogy a DeepSeek nevű mesterséges intelligenciamodell globális figyelmet kapott. Nemrég megelőzte az amerikai OpenAI ChatGPT-t is. Elemzők a kínai modell áttörését bizonyítéknak tekintik arra, hogy az AI-innovációhoz nem feltétlenül van szükség hatalmas tőkebefektetésekre.