Ferenc pápa a Vatikánban újságírók és kommunikációs szakemberek előtt mondott beszédében (ismét) arra figyelmeztetett, hogy a közösségi média túlzott használata káros hatással lehet az emberek gondolkodására. Azt is hangsúlyozta, hogy a média feladata nem csupán az információközlés, hanem a reményt adó történetek elmesélése is.
"A kommunikáció azt jelenti, hogy kilépünk önmagunkból, és adunk valamit a másiknak" - fogalmazott a pápa. Különösen a fiatalokat szólította fel arra, hogy gyakoroljanak kritikus gondolkodást, és ne hagyják, hogy az állandó online tartalomfogyasztás "agyrothadást" okozzon náluk.
Az "agyrohasztás", azaz brain rot kifejezést a Z generáció előszeretettel használja az alacsony színvonalú online tartalmak nyomán kialakuló kognitív hanyatlás jelenségére, amikor valaki a közösségi médiában való túlzott időtartamú görgetés miatt eltávolodik a valóságtól és csökken például a figyelme, koncentrációs képessége.
Ferenc pápa arra is felszólította a médiában dolgozókat, hogy felelősségteljesen használják hivatásukat:
"Bátor vállalkozókra, bátor információs mérnökökre van szükségünk, hogy a kommunikáció szépsége ne romoljon meg" - mondta az összegyűlt újságíróknak, és arra szólította fel őket, hogy "meséljenek reménytől átitatott történeteket, aggódjanak közös sorsunkért, és törekedjenek arra, hogy együtt írjuk meg a jövőnk történetét".
A pápa beszédében megemlékezett arról a 120 újságíróról, akik 2024-ben életüket vesztették munkájuk során, köztük sokan az Izrael és a Hamász közötti gázai konfliktusról tudósítottak.
Mint ismeretes, Ferenc pápa nem először emel szót a közösségi média káros hatásai ellen. 2023 nyarán már arra figyelmeztetett, hogy ezek a platformok "elidegenítik a fiatalokat".
"Ma hány órát tölt egy ember a televízió vagy a telefonja képernyője előtt? Hány órát?" - kérdezte akkor a CBS News-nak adott interjújában.
A pápa kritikája rávilágít arra a szélesebb társadalmi problémára, hogy a digitális világ túlzott jelenléte az emberek életében nemcsak a figyelemzavart növeli, hanem az érzelmi kapcsolatok és a valódi kommunikáció minőségét is gyengítheti.
Ferenc pápa az AI gyors fejlődésével kapcsolatban is aggodalmát fejezte ki. >>>