Hirdetés
. Hirdetés

Űrnyomtatás

|

Kevesebb csomagot kell majd magukkal vinniük az űrhajósoknak a 3D nyomtatásnak köszönhetően.

Hirdetés

Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) háromdimenziós nyomtatót küld jövőre az űrbe, egy kenyérpirító méretű készüléket, amellyel az űrhajósok helyben előállíthatják a szerszámokat, melyekre valaha is szükségük lehet, hogy ne kelljen az összeset magukkal vinniük.

Hirdetés

A nyomtató olyan lesz, mint egy űrben repülő gyár, amely számtalan dolgot tud létrehozni oly módon, hogy a nagy orsók köré fonódó szálakból műanyagrétegek meghatározott sorát bocsátja ki.

A NASA laboratóriumainak mérnökei kis műholdakat nyomtatnak 3D-ben, melyeket az űrállomásról lehet majd pályára állítani, hogy adatokat közvetítsen a Földre. Szélsőséges hőmérsékleten is működő pótalkatrészeket és rakétaegységeket is fognak készíteni ezzel a technológiával - mondta el Dave Korsmeyer, a NASA Moffet Field-i Ames Kutatóközpontjának tervezési igazgatója.

Az első 3D-nyomtató űrbe bocsátását 2014 őszére tervezik, és egyelőre tesztelni fogják a működését. Azok a készülékek, melyek közül a NASA kiválaszthatná az űrbe küldendő modellt, földi használatra készültek. Ám az űrutazás más kihívások elé állítja a fejlesztőket, a berendezésnek ki kell állnia a kilövéskor keletkező terhelést és rázkódást, az űr eltérő nyomásviszonyait, a súlytalanságot és a változó hőmérsékletet. Ezért a NASA egy Made in Space nevű Szilícium-völgyi startup vállalkozást bízott meg, hogy az új célokra teljesen új nyomtatót fejlesszen.

 

A cég mérnökei 2010 óta több mint tucatnyi alkalommal tesztelték készülékeiket a NASA súlytalanságot szimuláló repülőiben. Az űrnyomtatónak fel kell szívnia a printelés közben kibocsátott gázokat, saját javítása céljából alkatrészeket kell gyártania, és reciklálni is tudnia kell: a már kinyomtatott tárgyak felhasználásával újakat is elő kell állítania.

Amikor a Nemzetközi Űrállomáshoz megérkezik a nyomtató, először különböző, kis tesztdarabokat fog készíteni, melyeken a termékek szilárdságát és pontosságát tanulmányozhatják. Egyelőre nem dőlt el, milyen objektumok lesznek az első igazi, űrben nyomtatott tárgyak - mondta el Aaron Kemmer, a Made in Space ügyvezetője.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.