A létszámhiány kezelésére Ukrajna azt tervezi, hogy robotkutyák falkáit engedi szabadon a betolakodó orosz hadsereg ellen - írta az Agence France-Presse. A robotkutyákat aknák észlelésére, felderítő küldetésekre használják majd, hogy ellenséges területen felderítsék az ellenséget, valamint fegyvereket, lőszert és gyógyszereket szállítanak a harctérre.
Az újságíróknak nemrégiben tartott bemutató során az egyik BAD ONE nevű robotkutya a hús-vér társaihoz hasonlóan guggolt és futott, megmutatva kompakt méretét és lopakodó mozgékonyságát.
"Ez a kutya mérsékli a katonák számára jelentett kockázatot, és növeli a műveleti képességeket" - mondta az AFP-nek egy Yuri nevű robotkutya-kezelő, aki egy brit katonai felszereléseket gyártó cégnek dolgozik. "Ez a kutya alapvető funkciója".
A robotkutya kétórás akkumulátor-üzemidővel, fedélzeti hőkamerás rendszerrel és egy kill-kapcsolóval rendelkezik, amely törli az összes adatát, ha a robot az oroszok kezébe kerülne.
Mindez jól mutatja, hogy a hadseregek hogyan használják és feszegetik a technológia határait annak érdekében, hogy harctéri előnyre tegyenek szert, még akkor is, ha az eredmény olyan, mintha a "Terminátor" filmekből származna.
Ukrajnán kívül más országok, például az Egyesült Államok és Kína is bevet robotkutyákat a harctéren.
Kína nemrégiben mutatott be egy robotkutyát, amelynek hátára géppisztolyt szíjaztak, ami egy bizarr pillantást enged a hadviselés jövőjébe. Izrael szintén robotkutyákat használ a Hamász elleni háborújában a Gázai övezetben.
A robotkutyák mellett a különböző típusú drónok is kulcsfontosságú szerepet játszanak az ukrajnai háborúban, amely az új és kísérleti katonai technológiák melegágya.
Ukrajna a robotkutyákat a frontvonalon lévő katonák kockázatainak csökkentésére használja.
"Aggódtunk az egyre gyakoribb jelentések miatt, amelyek a fronton az ellenséges drónok okozta áldozatokról számoltak be" - mondta Kyle Thorburn, a brit székhelyű Brit Alliance katonai vállalkozó vezetője a Bild című német lapnak. "Ezért megvitattuk egy biztonságosabb megoldás lehetőségeit a nagy kockázatú területeken végzett felderítő küldetésekhez".
És úgy tűnik, az ajánlat kifizetődőnek bizonyult.
"Ez nemcsak a harci műveletek hatékonyságát növeli, hanem a hadsereg morálját is erősíti" - tette hozzá Thorburn.