Bár a piacot a különféle (nem létező) üzemanyagcellák tarják lázban, a kaliforniai Nanosolar kutatói olyan eljárást dolgoztak ki, melynek köszönhetően a napelemek gyártási költsége ötödére-tizedére csökkenthető, míg magának a gyárnak a felépítése tizedannyiba kerül, mint a hagyományos, szilícium alapú napelemgyáraké.
A kutatók már hosszú ideje nem vitatják, hogy a szilícium alapú napelemek nem gazdaságosak (a belőlük kinyert áram drágább, mint az elektromos hálózaté), sőt, nem is hatékonyak: elméleti feldolgozási maximumuk csak 30 százalék (a gyakorlatban a fény 10-20 százalékánál nem tudnak többet elektromos árammá alakítani).
Az új eljárás lényege, hogy a fényérzékeny vegyületeket vékony műanyag rétegre viszik fel, így a gyártás sokkal olcsóbbá válik. A vegyületet CIGS-nek nevezik összetevői után (copper-indium-gallium-selenium). Bár eddig már sok kísérlek megbukott a CIGS-el kapcsolatban, a Nanosolar munkatárai és befektetői bizakodóak. A jelenleg 100 millió dolláros cég befektetői között találhatunk Google alapítót éppúgy, mint eBay tulajdonost.
A gyár 2007-ben kezd el termelni, s 2008-tól évente 430 megawattnyi napelemet tudnak majd előállítani (ez azt jelenti, hogy az egy év alatt legyártott napelemek összesen egy adott időpillanatban 430 megawattnyi teljesítményt lesznek képesek leadni. Összehasonlításképpen: a paksi blokkok 1860 MW-ot termelnek).
Tízszer olcsóbb napenergia áramforrások
Az új eljárás szerint az eddigi költségek tizedéért lehet majd napelemet előállítani, s így olcsóbb lesz az ebből származó áram, mintha a falból jönne!
Hirdetés
Hirdetés