India sikeresen tesztelte saját fejlesztésű nagy energiájú lézerfegyver-rendszerét, amely képes drónok és más légi fenyegetések gyors, pontos és hatékony megsemmisítésére. A technológiai áttörést jelentő bemutatót a dél-indiai Ándhra Prades államban található National Open Air Range (NOAR) lőtéren tartották - közölte a védelmi kutatásért felelős állami szervezet, a DRDO (Defence Research and Development Organisation).
A bemutatón a Mk-II(A) Laser-Directed Energy Weapon (DEW) rendszer bizonyította, hogy néhány másodpercen belül képes légi célpontok - például fix szárnyú drónok, szenzorok, antennák és rajban mozgó eszközök - precíz és gyors semlegesítésére. A rendszer szíve egy 30 kilowattos lézernyaláb, amelynek hatótávolsága eléri az 5 kilométert.
A fejlesztést a DRDO egyik speciális egysége, a CHESS (Centre for High Energy Systems and Sciences) vezette, számos hazai kutatóintézettel, egyetemmel és ipari szereplővel együttműködve. A rendszer kulcseleme egy 360 fokos elektro-optikai és infravörös (EO/IR) érzékelő, amely pontos célzást biztosít mozgó célpontokra is. Emellett a lézerfegyver elektronikus hadviselési képességekkel is rendelkezik, például kommunikációs és műholdas jelek zavarására is alkalmas.
CHESS DRDO conducted a successful field demonstration of the Land version of Vehicle mounted Laser Directed Weapon(DEW) MK-II(A) at Kurnool today. It defeated the fixed wing UAV and Swarm Drones successfully causing structural damage and disable the surveillance sensors. With… pic.twitter.com/U1jaIurZco
— DRDO (@DRDO_India) April 13, 2025
Dr. Samir V. Kamat, a DRDO elnöke szerint India ezzel a sikeres demonstrációval olyan országok közé lépett - mint az Egyesült Államok, Oroszország és Kína -, amelyek már képesek lézerfegyverek hadrendbe állítására. Hozzátette: "Ez még csak az első lépés, célunk a még erőteljesebb, nagyobb hatótávolságú rendszerek fejlesztése."
A jövőben érkező következő generációs rendszer, a "Surya", már 300 kilowattos teljesítménnyel fog rendelkezni, és akár 20 kilométeres hatótávolsággal is képes lesz légi célpontokat - beleértve rakétákat és pilóta nélküli repülőeszközöket - semlegesíteni.
India védelmi minisztere, Rajnath Singh nemrég úgy fogalmazott, hogy a drónok mára új harcászati tényezővé váltak, különösen az orosz-ukrán konfliktus során. "A katonai veszteségek többségét nem a hagyományos tüzérség vagy páncélos egységek, hanem drónok okozzák" - idézte a Hindustan Times.
A DRDO emellett további fejlesztéseken is dolgozik, mint például nagy energiájú mikrohullámok és elektromágneses impulzusfegyverek, amelyek a "Star Wars"-filmekből ismert futurisztikus technológiákhoz hasonló képességeket vetítenek előre.
A fejlesztés egy újabb mérföldkő India technológiai és védelmi fejlődésében, és jól mutatja, hogy az ország a jövő hadviselésének kulcsterületein kíván vezető szerepet betölteni.