Vonzó lehetőséget kínál a vállalatok számára működésük hatékonyságának javítására több száz vagy ezer termék, céges eszköz és más "dolog" hálózatba kapcsolása, majd az ezek által generált adatok kielemzése. Működőképes IoT-stratégiát kialakítani azonban nem egyszerű feladat.
IoT-vezető kinevezése
Minden sikeres IoT-stratégia erős vezetőt igényel, aki széles körű ismeretekkel rendelkezik a kezdeményezés alkotóelemeiről, és aki képes összehangolni a projektben résztvevők tevékenységét. Ezt a pozíciót betöltheti magasabb beosztású informatikus, de akár üzleti vezető is. A kezdeményezés sikere szempontjából kulcsfontosságú, hogy határozott vezető legyen - hangsúlyozza az ipari automatizálási technológiákat kínáló Rockwell Automation felhőrészlegének műszaki vezetője. E személy feladata a stratégia kialakítása, továbbá annak megvalósítása a gyakori technológiai változások közepette is.
A Rockwell 2011-ben kezdett olyan projektbe, amelynek során ügyfelei ipari berendezéseiket és rendszereiket a felhőhöz kapcsolhatják. Így hatékonyabban tudják elemezni az üzemeltetési adatokat, egyúttal könnyebb minőségi döntéseket hozni. A Rockwell a Microsofttal működik együtt az ügyfelek növekvő adatgyűjtési igényeihez rugalmasan hozzáigazítható ipari IoT-platformjának biztonságosabbá tételében.
Dedikált szervezet
Mivel az IoT a vállalat üzleti modelljének fontos alkotóeleme, döntő fontosságú, hogy külön részleget alakítsanak ki a szervezeten belül. A Schneider Electricnél az üzemeltetés-technológia (OT) és az információtechnológia (IT) konvergenciájából eredő hatékonyságjavulásra épülő stratégiát dolgoztak ki. A konvergenciát nagymértékben elősegíti az IoT-fejlesztések gyorsítása, ezért a vállalatnál dedikált nemzetközi csapat foglalkozik a dolgok internetével és a digitális átalakulással (DX) összefüggő tevékenységek koordinálásával. Az egységhez tartozik a Digital Services Factory nevű részleg, amelynek fejlesztői a többi üzleti egységgel együttműködve új és innovatív IoT-alkalmazásokat terveznek és valósítanak meg az ügyféligények kielégítésére.
- Olyan digitális platformtechnológiát fejlesztünk, amely zökkenőmentesen integrálja az energiafelügyeletet, az automatizációt és a szoftvert, mondta Cyril Perducat, a Schneider Electric IoT- és DX-egységének vezetője. - Számunkra az adatok mindaddig értéktelenek, amíg nem használhatók az ügyfelek igényeinek kielégítésére, tette hozzá.
A Schneider Electric-féle EcoStruxure IoT-alapú, nyílt és interoperábilis architektúra és platform hasznosítja az IoT, a mobilitás, a szenzorok, a felhő, az elemzés és a kiberbiztonság terén megvalósult fejlesztések eredményeit. Az EcoStruxure a hálózatba kapcsolt termékeket és vezérlőrendszereket alkalmazásokkal, elemzéssel és szolgáltatásokkal kombinálja. A platform immár több mint 450 ezer telepítésnél tart, és több mint egymilliárd eszközt kapcsol hálózatba.
Perducat szerint az EcoStruxure lehetővé teszi a Schneider Electric, valamint a vállalat partnerei és végfelhasználói számára olyan méretezhető és konvergált IT/OT-megoldások kifejlesztését, amelyek a szenzoroktól, termékektől, felhőszolgáltatásokból és más forrásokból zárt láncú alkalmazások által begyűjtött adatok elemzésével az üzleti eredményességet javító összefüggésekre derítenek fényt.
Világosan meghatározott szerepek
Az IoT-kezeményezések sikeréhez megfelelő szakértelemmel rendelkező munkavállalókra van szükség, akik a képzettségüknek megfelelő pozíciókban tevékenykednek. A projekt komoly hatást gyakorol a vállalat működésének egészére, így nem engedhető meg, hogy hozzá nem értő személyek miatt a kezdeményezés kudarcot valljon.
A Texmark Chemicals vegyipari cég az elmúlt évben a HPE Arubával együttműködve vizsgálta, miképpen alkalmazható az IoT-technológia a vegyi anyagok gyártásakor a termelőüzem biztonságának javítására, valamint a gyártási folyamatok gyorsítására, a termelékenység növelésére. A Texmark jelenleg prediktív elemzésre, fejlett videóanalitikára és életciklus-kezelésre használ IoT-technológiát. Minden termékénél kétféle prediktív elemzés alkalmazható. A diszkrét elemzés információt szolgáltat a használt berendezésekről - szivattyúkról, szűrőkről, reaktorokról, desztillációs tornyokról -, így előre jelezhető és megakadályozható a berendezések meghibásodása. Ugyanakkor a diszkrét egységek működésének elemzési adatait felhasználó folyamatelemzés lehetővé teszi a folyamatok optimalizálását.
A tankokról és szivattyúkról készülő valós idejű videófolyamok elemzését e berendezések telítődésének, illetve szivárgásának megállapítására használják. Az életciklus-kezelés pedig lehetővé teszi a Texmark összes eszközének nyomon követését a beszerzéstől kezdve a karbantartásokon át a leselejtezésig.
A vegyipari cég IoT-stratégiájának kulcseleme, hogy olyan embereket neveznek ki az egyes részfeladatok irányítására, akik a legjobban kötődnek az adott területhez. Így például a vállalat főmérnöke felel a prediktív elemzésért és az adatfelügyeletért, míg a gyár biztonsági főnökének a feladata az IoT-infrastruktúra védelmének biztosítása. Ez azonban korántsem jelenti azt, hogy a szerepek kiosztása automatikusan történik. A vállalat igazgatója felügyeli a teljes IoT-programot, de sok feladatát kiadja az arra legalkalmasabb beosztottjainak, minthogy a lehető legtöbb érintett bevonása kulcsfontosságú a projekt sikeréhez.
Biztonságos kultúra
Egyike a legnagyobb aggodalmaknak a dolgok internetével kapcsolatban, hogy alkalmazása jelentős adatvédelmi kockázatokkal jár. Az utóbbi időben súlyos incidensekről kaptunk híreket: hackerek járműveket törtek fel és szolgáltatásbénító támadásokat hajtottak végre hálózatba kötött IoT-eszközökkel. Ezért az eszközök, szenzorok, hálózatok és alkalmazások megfelelő védelmét minden IoT-stratégia kulcsfontosságú elemévé kell tenni.
Bill Thirsk, a Marist College informatikai vezetője szerint az IoT-projektek sikere csak akkor biztos, ha szigorú adatvédelmi előírások betartásával valósulnak meg. A felsőoktatási intézmény közös fejlesztésben vesz részt egy partnercégével. Páciensek testén elhelyezett érzékelők egészségügyi adatait gyűjtik valós időben, vezeték nélküli kapcsolaton keresztül, ezeket az információkat veti össze egy prediktív algoritmus előzményadatokkal. A monitorozó eszközök folyamatosan streamelik az adatokat biztonságos vezeték nélküli protokollokon keresztül, így állandóan kapcsolatban vannak az értékelő rendszerekkel és az orvosi ügyelettel.
Számos gyártó berendezéseit használják: érzékelőket, vezeték nélküli és hagyományos hálózati eszközöket, tűzfalakat, terheléselosztókat. Thirsk szerint egy megbízható rendszer tervezésekor messzemenően figyelembe kell venni, hogy IoT-alkalmazásról van szó, és minden egyes eszközt, függetlenül annak méretétől, regisztrálni kell annak érdekében, hogy az adatátvitel végponttól végpontig biztonságos legyen. A kritikus adatokat pedig teljes mértékben titkosítani kell.