Kevés olyan ember él ma a világon, akinek nevét jobban össze lehetne kapcsolni a sokáig csak sci-fikben elképzelhető technológiák fejlesztésével, mint Elon Musk. A Teslával és a SpaceX-szel a milliárdos cégvezér olyan mérföldköveket ért már el, melyek akár a közeljövőben jobbá tehetik az emberek életét. Musk azonban rengeteg egyéb céget tulajdonol, ezek közül az egyik a Neuralink, ami ugyan messze nem mutat fel olyan látványos eredményeket, mint egy űrrakéta kilövése, de az általuk fejlesztett termék talán a legfuturisztikusabb a néha zseniális, néha "furcsa", néha pedig nettó kettyós milliárdos által megálmodott termékek közül.
A Neuralink főként az orvostudomány terén jelenthet hatalmas áttörést, hiszen lényegében egy olyan apró szerkezetről beszélünk, melyet sebészi eljárással ültethetnek az agyunkba, az pedig utána figyeli, hogy a szervezetünk milyen jeleket küld a "vezérlőközpontba". Elon Musk és a cég vezetői most egy kis demonstráció keretében toboroztak új tudósokat és mérnököket a projekthez.
A bemutató főszereplője - Musk és a Neuralink mellett - három sertés volt, akik azt voltak hivatottak bebizonyítani, hogy az eszköz nem károsítja az agyat. A Joyce nevű jószág nem kapott Neuralinket, ő volt lényegében a kontroll-sertés. A második négylábúnak, Gertrude-nak a bemutató során is a fejében volt egy eszköz, melynek jeleit a résztvevők élőben követhették, így például azt is valós időben láthatták, hogy az agya milyen jeleket produkál, ha különböző hangokat játszanak le neki, illetve ha a az orrával élelem után turkál.
A harmadik malac - Dorothy - korábban kapott egy Neuralinket, azonban azt még a bemutató előtt kiszedték koponyájából, bebizonyítva ezzel azt, hogy az eszköz eltávolítása nem okoz agyi károsodást. Ez azért is nagyon fontos, mert ha Neuralink forgalomba kerül, akkor hasonló lesz egy telefonhoz, vagy egy okosórához, tehát időnként le kell cserélni egy újabb modellre. A készülék jelenlegi verziója úgy működik, hogy a sebészek a fejbőr alatt egy apró kerek nyílást vágnak a koponyára, és abba helyezik be a Neuralinket, mely a hajszálnál tízszer vékonyabb szálakkal csatlakozik az agyunkhoz. Mivel időről időre cserélni kell az eszközt, ahhoz kifejlesztetek egy sebész-robotot is, mely el tudja végezni az eljárást, így nem kell rendszeresen hosszabb kórházi beavatkozásnak alávetnünk magunkat.
Maga Elon Musk is egy futurisztikus Fitbit eszközhöz hasonlította a Neuralinket, mely nem a csuklónkon mér néhány alapvető életfunkciót, hanem apró vezetékekkel csatlakozik az agyunkhoz, és utána Bluetooth segítségével a telefonunkra küldi az adatokat. Azonban a cégvezető természetesen a tőle megszokott világmegváltó ötletekkel is előállt, melyek messze túlmutatnak azon, hogy pusztán a szervezetünkből érkező jeleket monitorozzuk. Példának okáért felhozta,hogy valamikor a jövőben a Neuralinket használva képesek lehetünk magunkhoz hívni a Teslákat pusztán a gondolatainkkal, videojátékokra kapcsolódni vele és az agyunkkal irányítani azokat vagy elmenteni és visszajátszani a korábbi emlékeinket.
"Ez nyilvánvalóan úgy hangzik most, mint egy Black Mirror epizód, de hát, azt hiszem ők mindig is jól jósolták meg a jövőt." - nyilatkozta Musk a bemutató végén.
Persze Musk mindig hajlamos volt marketing-szempontok figyelembe vételével kissé felnagyítani dolgokat, vagy épp egy jó nagyot lódítani, szóval inkább a bemutatón részt vevő kutatók véleményére volt érdemes figyelni, akik jóval valósághűbb, de még így is fantasztikus lehetőségeket vázoltak fel. Az egyelőre csak az agy legkülső szegmenseihez kapcsolható chipet a későbbiekben mélyebbre is "be lehet linkelni" az érzékelőszálak segítségével, és ekkor már akár lehetőség lesz pszichológiai illetve pszichiátriai betegségek gyógyítására, vagy akár arra, hogy a páciensek az implantátum segítségével valódihoz hasonlóan irányítsanak művégtagokat.
Musk persze azt is kihangsúlyozta, hogy a mostani bemutató nem befektetők számára összerakott show, egyáltalán nem akarnak "kalapozni" a projekt jelenlegi fázisában. Inkább azt szeretnék, hogy a Neuralink sok tudós, mérnök és szakember figyelmét felkeltse, akik esetleg szívesen csatlakoznának a csapathoz a cég fermonti székhelyén. Ha minden jól megy, akkor hamarosan megkezdik az embereken való, persze nagyon szűk körben elvégzett tesztelést, és ha ez nem mutat ki valami hatalmas problémát, akkor a Neuralink forgalomba kerül.
Musk azt mondta, hogy eleinte nyilvánvalóan nagyon drága lesz egy ilyen implantátum, de arra törekednek, hogy előbb-utóbb egy megfizethető, nagyjából 1000 dolláros szintre csökkentsék az eszköz árát. Arról persze még csak nyomokban sem hangzott el utalás, mikorra várható az eszköz piacra kerülése, hiszen ez még láthatóan hosszú fejlesztés, valamint kiterjedt tesztelés függvénye. Szakértők szerint viszont még évek kérdése a kereskedelmi változat megjelenése, és addig persze még egy csomó egyéb funkció kiderülhet, vagy akár a teljes fizikai megjelenés is változhat.