A 25 ezres mintára épülő Nemzeti Olvasottság Kutatás (továbbiakban: NOK) adatai alapján készült, az internetgazdaságról szóló felmérésből kiderült, hogy mindaz, ami a fiatalabb generációk számára természetes, az idősebbek nagy részének ismeretlen. Az 55 év felettiek egy szűkebb rétege ugyanakkor már felismerte, hogy milyen lehetőségek rejlenek a számítógép és az internet használatában, 10 százalékuk már aktívan használ tabletet.
A 2011-es népszámlálási adatok alapján a magyar lakosság közel harmadát az 55 év feletti korosztály adja, és ez a mintegy 3 milliós társadalmi csoport a digitális kirekesztettség szempontjából a legveszélyeztetettebb.
Az eNET kutatása szerint az 55 év felettieknél négyből egy ember használ számítógépet, míg az ennél fiatalabbaknál négyből három emberről mondható el ugyanez. A Központi Statisztikai Hivatal 2012-es felmérése szerint a már számítógépet használó 55 év felettiek 71 százaléka napi rendszerességgel teszi ezt, ami ugyan elmarad a 16-24 éves korosztály 88 százalékától, de a napi szintű használat mindkét korosztály esetén domináns. A két társadalmi csoport leginkább a használat helyét tekintve különbözik egymástól. Míg az idősebb generációknál az otthoni használat egyértelműen vezet (70 százalék), addig a 16-24 évesek körében sokkal jobban eloszlik a különböző helyszínek - otthon, oktatási intézmény, más személy lakása - között.
A kutatásban résztvevő internetezők válaszai alapján a gyakori - akár napközben a többszöri - internetezés a jellemző. A legtöbben (43 százalék) naponta többször is interneteznek, 94 százalékuk pedig legalább heti 2-3 alkalommal. Az 55 év feletti internetezők körében is hasonló a használati gyakoriság: 35 százalékuk naponta többször is használja az internetet, 92 százalékuk pedig legalább heti 2-3 alkalommal.
Az 55 év felettiek összességében kevesebb időt töltenek a világhálón, mint a teljes sokaság. Az idősebb generáció közel harmada legfeljebb 5 órát tölt el egy héten a képernyők előtt.
Az eNET 2013. szeptemberi online felmérése kiderült, hogy az 55 év feletti internetezőknek csupán 31 százaléka rendelkezik okostelefonnal. A fiatalabb és az idősebb generációk között jelentős különbség, hogy bizonyos tevékenységeket - mint például a zenehallgatás, közösségi média használat, hírolvasás, elektronikus levelezés, információkeresés, böngészés - inkább számítógépen vagy inkább mobiltelefonon (beleértve a hagyományos mobiltelefont) végeznek-e. A fiatalabb korosztályok esetén jellemzően megoszlik a két eszköz használata és mondhatni egyenlő arányban használják mindkét eszközt. Ezzel szemben az 55 év felettieknél sokkal hangsúlyosabb a számítógép igénybe vétele.