Hazánk kistérségi időjárási veszélyjelző és riasztó rendszerének kiépítésére és üzemeltetésére az Országos Meteorológiai Szolgálat 2009 novemberében nyert támogatást az Európai Uniótól az Új Magyarország Fejlesztési Terv (NFT II.) keretében, a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) pályázatán.
Az összesen 190 millió forintos keret felhasználásával megvalósult riasztórendszer központi eleme a 280 darab, négymagos Intel Xeon processzort és 3,3 terabájt memóriát tartalmazó IBM iDataPlex szuperszámítógép, amellyel az OMSZ meteorológusai az eddigiekhez képest 18-szor gyorsabban és pontosabban elemezhetik az időjárási adatokat. Az a numerikus előrejelzési modell, amely az intézet korábbi (2006-ban beüzemelt SGI Altix) szuperszámítógépén egy óra alatt futott le, a most üzembe állított IBM iDataPlex clusteren 3-4 perc alatt lefut.
Az előrejelzési modellek továbbfejlesztésére is kiterjedő projekt elsődleges célja, hogy az időjárási riasztások az eddigi 7 régió helyett Magyarország 174 kistérségére, külön-külön 1-3 órára előre készülhessenek el. Ezek a riasztások tartalmazzák a várható legerősebb széllökésre, a kritikus csapadékmennyiségre, a jégeső vagy ónos eső előfordulására vonatkozó információt. Az időben kiadott veszélyjelzés növelheti az esélyt az olyan megelőző lépések megtételére, melyekkel csökkenthető az okozott károk mértéke, de akár emberéletek is megóvhatók.
- Célunk egy olyan meteorológiai fejlesztés volt, amely lehetővé teszi a veszélyes időjárási jelenségek észlelését, követését és előrejelzését hazánk minél kisebb térségeire lebontva - mondta Tölgyesi László, az OMSZ Távközlési és Informatikai Főosztályának vezetője. - Számunkra roppant fontos a folyamatos rendelkezésre állás, az időjárás ugyanis nem szünetel. Éppen ezért, választásunknál a gép kapacitása mellett figyelembe vettük a megbízhatóságot, az energiahatékonyságot, és fontos szempont volt az előre meghatározott időjárási modellek alapján futtatott benchmark tesztek eredménye is. Sokat nyomott a latban a géphez járó hároméves garancia is, ami azt jelenti, hogy az elkövetkező három esztendőben karbantartásra sem kell költenünk.
- Az OMSZ komoly versenyeztetés után választotta az IBM System x iDataPlex Cluster szuperszámítógépét, melynek maximális számítási teljesítménye 14 teraflops, azaz 14 ezer milliárd művelet másodpercenként - mondta Kohán Márk, az IBM Magyarország kereskedelmi képviselője. - Az IBM iDataPlex szuperszámítógép speciális kialakításának köszönhetően nagyon jól skálázható és energia hatékony rendszer. Az OMSZ-nél működő konfiguráció, amely két rack szekrényben összesen 140 node-ot tartalmaz, mindössze 38 kW áramot vesz fel.
A projekt során az IBM Magyarország üzleti partnere a KFKI Zrt. volt.
Hasonló felépítésű, fürtözött IBM szuperszámítógépeket a meteorológia mellett számos területen alkalmaznak modellezésre, kutatásra, adatkezelésre és feldolgozásra az autóipartól kezdve a pénzintézeteken át az űrkutatásig. A NASA például Föld megfigyelő rendszerének részeként egyebek mellett a hurrikánok kialakulását is vizsgálja IBM iDataPlex szuperszámítógépek segítségével.