Így, a karácsonyi vásárlási és csomagküldözgetési őrület után talán fellélegzésként hathat egy ilyen hír, főleg úgy, hogy a koronavírus miatt a szokásosnál is több ajándékot és egyéb csomagot adtunk fel postán vagy más futárszolgálatokkal, a tumultus miatt pedig ezeknek egy jelentős része csak komoly késedelmek árán érkezett meg rendeltetési helyére. De karácsonytól függetlenül is, a járvány komoly szállítási problémákat okozott világszerte, és a szorongató helyzet új megoldások keresésére ösztönözte a hatóságokat, vállalkozásokat egyaránt.
Logikus megoldásként kínálkozott a drón alapú fuvarozás, amely novemberben fontos mérföldkőhöz érkezett: bejelentették a világ első teherszállító drónhálózatát. A projektet, amelybe 11 európai ország több, mint 35 repülőtere kapcsolódott be, egy bolgár cég, a Dronamics vezeti, amely nagy teherszállító drónok fejlesztésével és üzemeltetésével foglalkozik.
Az első öt repülőtér Belgiumban, Horvátországban, Finnországban, Olaszországban és Svédországban nyílik meg a hálózat teherszállító drónjai előtt. A vállalkozás célja az, hogy néhány éven belül egynapos szállítási lehetőséget biztosítson az Európai Unió teljes területén belül. A koronavírus-járvány egyik fontos tapasztalata ugyanis az, hogy hatalmas szükség van a gyors fuvarozásra, és nem csak a nagyvárosokon belül van, hanem a távolabbi közösségek számára is.
Bár megszokhattuk, hogy efféle, jövőbe mutató tech-projekte káltalában a távol-keletről, vagy az Egyesült Államokból érkeznek, most az öreg kontinens villantotta az új irányt. Európa azért alkalmas helyszín egy ilyen jellegű fejlesztésre, mert egyrészt a drónok 2500 kilométeres hatótávolságával lefedhető az egész kontinens, másrészt jövőre az EU egységes szabályozást vezet be a drónokra, és így lebontja az országhatárokon átívelő vállalkozások útjában álló jogi akadályokat.
A Dronamics várhatóan 2022-ben indítja be 24 órán belüli fuvarozási szolgáltatását. A szállítást a Black Swan teherszállító drónok fogják végezni, amelyek akár 350 kilogrammos csomagokkal is elbírnak. Alig várjuk, hogy tesztelhessük a rendszer működését!