Áttörést értek el japán kutatók az energia vezeték nélküli továbbításában - írja a hvg.hu. Az eredmény fontos szerepet játszhat a napenergia sokkal hatékonyabb kihasználásában is.
A Japán Űrügynökség (JAXA) bejelentése szerint kutatóik 1,8 kW teljesítményt továbbítottak mikrohullám segítségével, egy 55 méterrel távolabb lévő pontra - jelentette az AFP. Bár kilowattban számolva ez egyáltalán nem sok - nagyjából egy vízforraló működtetéséhez elég -, az eredmény mégis áttörésnek számít: ekkora teljesítményt még sosem sikerült vezeték nélkül eljuttatni egy távoli, kis kiterjedésű vevőig.
A technológia egy fontos lépés lehet azon az úton, amelynek végén a napenergia mainál sokkal hatékonyabb kinyerése és felhasználása áll. A világűrben ugyanis sokkal praktikusabb összegyűjteni a Nap energiáját: a napelemet mindig a fényben lehet tartani, ráadásul zavaró időjárás sincsen. Éppen ezért a műholdak, űrhajók és a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén gyűjtik és használják is az energiát, azt azonban sehogy nem tudják továbbítani a Földre.
A JAXA rámutat: a vezeték nélküli áramátvitel jelenlegi formája kezdetleges sikert jelent, de továbbfejlesztve lehetőség nyílhat majd olyan műholdak elkészítésére, melyek 36 ezer km-es magasságban gyűjtik a napenergiát, és mikrohullámok segítségével juttatják azt a Földre, ahol hasznosíthatjuk a belátható ideig kifogyhatatlan energiaforrást.