Az iparági szövetség (Semiconductor Industry Association) és a hivatalos statisztikák (World Semiconductor Trade Statistics) szerint a tavasszal született előrejelzés a globális félvezető értékesítést összesen 301 milliárd dollárra tesz ebben az esztendőben. Az Apple részesedése a vásárlásból várhatóan eléri a 9,3 százalékot. IHS iSuppli jóslata pedig azt mondja, hogy az Apple 27 milliárd dollárt fog kiadni chipekre.
Hogy pontosan ez hány darab és milyenfajta lapkát jelent, arról megoszlanak a vélemények. Nem lehet ugyanis tudni, hogy a nagy vásárlók piaci stratégiája az egyedi chipek felé hajlik vagy az olyan integrált processzorok irányába (amilyet például a Qualcomm kínál), amelyek több chipet kombinálnak egy rendszerré egyetlen lapkán. Egyelőre az Apple sikerei a fogyasztói termékek között és a növekvő számú chip ezekben az eszközökben felfelé hajtja a félvezető fogyasztás trendjét.
Az IHS iSuppli jelentése azonban a mélyebb rétegekben zajló folyamatokra is felhívja a figyelmet. „Az nem kérdés, hogy az Apple egyelőre uralkodik az okostelefon- és a tabletpiacon. De a színfalak mögött a cég egy másik háborút is folytat az elektronikai ellátási lánc feletti dominancia megszerzéséért” – hívta felé a figyelmet Myson Robles-Bruce a cég vezető elemzője.
A szakember szerint egy ilyen domináns pozíció igen veszélyes volna, mert egyetlen cég határozhatná meg a félvezetőárakat, kontrollálhatná a termékek bevezetésének ütemét, és garantált ellátást, szállítást köthetne ki magának. Egy ilyen helyzet nagyon előnyös versenyhelyzetbe hozná az Apple-t, mert sokkal fejlettebb termékekkel tudna előállni sokkal alacsonyabb árakon, gyorsabban és sokkal megbízhatóbban a versenytársainál.
Az Apple jövőre tovább erősítheti vezető szerepét a globális chippiacon 12,3 százalékos részt szakítva ki magának a vásárlásokból. Eközben maga a félvezető piac csak 7,2 százalékkal fog bővülni (322 milliárd dolláros forgalmat produkálva a szakmai szervezetek adatai szerint). Azaz az Apple mások kárára folytatott offenzívája tovább erősödik.