Bár Baja Ferenc a Miniszterelnöki Hivatalban pénteken tartott tájékoztatón először nem kívánta szóba hozni, végül azonban kérdésre válaszolva mégiscsak kommentálta a Fidesz és az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) tegnapi sajtótájékoztatóját, ahol egyetértési nyilatkozatot fogadott el a politikai párt és a szakmai szervezet, melyben súlyos szavakkal bírálják az utóbbi időszak informatikai vezetését. ?A Fidesz szempontjait megértem. A választási kampányra és a párt jelenlegi ellenzéki pozíciójára tekintettel még akár kulturált kritikának is minősíthetném a nyilatkozatot. Az IVSZ szerepét viszont nagy csalódással vettem tudomásul. Sajnálattal látom, hogy az IVSZ a Fidesz kérését követve olyan alapvető szakmai kritériumot is megszegett, hogy egyenlő távolságot tartson valamennyi párttól. Ráadásul az IVSZ a jövőre nézve egy meglehetősen üres halmazhoz adta a nevét".
Baja ugyanakkor üdvözölte a Fidesz elkötelezettségét, hogy erős infokommunikációs kormányzatot építsen, amennyiben kormányzati szerepbe kerül. - Nagyon kíváncsian várom, hogy egy esetleges kormányprogramban ezt tényleg viszontláthatjuk-e. Érdemes lett volna az IVSZ-nek is megvárnia ezt a programot - fűzte hozzá. Baja Ferenc azt is mondta: az IVSZ a tegnapi nappal feladta a pártsemlegességét, és ez hozzájárulhat ahhoz, hogy a szakma túlpártosodjon a következő időszakban, ami veszélyezteti az eddigi, az informatikai területet jellemző konszenzusos működést.
Épülhet az NDK
Egyébként a mindössze néhány újságíró érdeklődését felkeltető, rendkívüliként beharangozott tájékoztatót azért tartotta Baja, hogy bejelentse: a most megjelent Magyar Közlönyben a kormány elrendelte a Nemzeti Digitális Közmű (NDK) megvalósítását. Erre a döntésre azért volt szükség, mert az európai uniós eljárások során lezárult az úgynevezett pre-notifikációs szakasz, és az EU befogadhatónak nyilvánította a magyarországi digitális közmű projektet.
- Ahhoz, hogy a szükséges lépések megvalósulhassanak, sok hónapos munkára van még szükség, a notifikáció és az operatív programok átalakítását kötődően. Hogy Magyarország ne szenvedjen időhátrányt a digitális szakadék elleni lépések megvalósításában és az infrastrukturális háttér minél hamarabb kiépülhessen, arról születetett döntés, hogy az EU-notifikációhoz szükséges és az operatív programok átalakítását igénylő előkészítő, stratégiai intézkedéseket még ez a kormány végezze el. Mindezt azért, hogy a következő kabinet bármiféle időveszteség nélkül tudja megvalósítani a digitális közművet és az uniós forrásokat Magyarország IT fejlesztéséhez kötődően hozzáférhetővé tegye - húzta alá Baja.
A jelenlegi kormánydöntést egy átfogó vita előzte meg a parlament infokommunikációs albizottságában, ahol ezt a koncepciót teljes konszenzus övezte, valamint a társadalmi, piaci szereplők (például a Magyar Telekom, az Invitel, az IVSZ és az Inforum) is egyetértettek - mondta.
- Magyarország számára létszükséglet ez az infrastruktúra, de hasonló példák nemzetközi szinten is mutatják, hogy a fehér foltok internetes lefedését kiemelt uniós feladatnak kell tekinteni. Hazánk számára a különböző EU irányelvek nem csak lehetővé teszik, de bizonyos értelemben még kötelezővé is, hogy az internetet az elmaradottabb térségekben élők számára is elvigyük - hangoztatta az infokommunikációs kormánybiztos.
Baja Ferenc hozzátette: sem a jelenlegi, sem a következő kormánynak önmagában annyi forrása vélhetően nem lesz, hogy nélkülözhetné az EU támogatását. Egyébként körülbelül 100 milliárd forintos projektről van szó, de a részletekről majd csak a következő kormány dönthet, és a pontos támogatási összeget sok minden meghatározza. Újságírói kérdésre válaszolva Baja Ferenc azt is mondta, hogy körülbelül egy évet vesz igénybe, amíg a szükséges döntések az Európai Unióban Magyarországgal együtt megszületnek, és ha a források rendelkezésre állnak, viszonylag rövid idő alatt a megvalósítás is megtörténhet. A megvalósítás technikai részleteiről viszont már nem a mostani kormány kíván dönteni, inkább csak általános elveket, például a versenysemlegességet fogalmazzák meg.
Meddig kell még várni az Ügyfélkapu2-re?
Baja Ferenc ugyancsak újságírói kérdésre válaszolva arról is beszélt, hogy az új magyarorszag.hu portállal hamarosan a publikum is találkozhat, de konkrétumokat az időpontra vonatkozólag nem kívánt elárulni. (A magyarorszag.hu portál megújulását még tavaly jelentették be az illetékesek, ám az állampolgárok máig csak a régi változatot érhetik el.) A kormánybiztos a késedelem okát firtató kérdésekre csak annyit mondott, hogy az adózáshoz kapcsolódóan nagyon nagy leterheltsége van a portálnak és az új, 2.0-ás Ügyfélkapu kezelésének megtanulására időt kell hagyni, ezért az átállást semmiképpen sem érdemes adóbevallási időszakban végrehajtani.
Baja arra a kérdésre, hogy igaz-e, hogy a megújulás már erre a most következő hétvégére tehető-e, azt mondta: sehol a világon a nagy rendszerek indulási dátumát nem hozzák nyilvánosságra, elsősorban azért, hogy nehogy csúcsterhelésekkel zavarják az indulást. ?A döntést én fogom meghozni az indulásról, ha ennek minden szakmai, technikai feltétele rendben lesz".