A bejelentésre a Consumer Electronic Show (CES) előestéjén került sor Las Vegasban, ahol a szoftvercég a PC operációs rendszer következő verzióját is bemutatta ARM processzorra épülő rendszeren. Ez nagy horderejű változást jelent a Microsoft stratégiájában, mivel a Windows hagyományosan az Intel és az AMD által gyártott, x86-os processzorokon futott, amelyek több energiát fogyasztanak, mint az okostelefonok és táblagépek többségében ketyegő ARM és más, SoC (system-on-a-chip architektúrájú) lapkák.
A bejelentés időzítése jobb nem is lehetne, mert a szórakoztató-elektronikai kiállításon idén a táblagépek kapják a legtöbb reflektorfényt. Néhány szállító Microsoft Windows 7-et futtató modellekkel is megjelent, de ezek - az anyalapunk által megszólaltatott elemzők szerint - kevésbé ragadták meg a CES szakmai közönségének képzeletét. Ennek oka egyrészt az, hogy az x86-os processzorokra épülő táblagépek rövidebb ideig használhatók akkumulátorról. Sarah Rotman Epps, a Forrester elemzője azonban arra is rámutatott, hogy a Windows 7 nem kifejezetten táblagépekre fejlesztett operációs rendszer: rendelkezik ugyan érintésérzékeny képességekkel, de a kezelőfelület tervezői elsősorban nem erre a funkcióra építettek.
Az elemző szerint további hátrányt jelent a Microsoftnak, hogy Office alkalmazásainak felhőben elérhető változata csak korlátozott funkcionalitást kínál, miközben a táblagépeken az emberek elsősorban böngésző alapú alkalmazásokat használnak. Tegyük hozzá, az említett hátrányok közül a Microsoft ezt dolgozhatja le leghamarabb, mivel az Office 365, az irodai alkalmazáscsomag felhő szolgáltatásként elérhető, teljes funkcionalitású változata még az év első felében megjelenik.
A következő Windows verzió kódja az említett bemutató alkalmával a Qualcomm Snapdragon és a Texas Instruments OMAP processzorán futott, de Steven Sinofsky, a Microsoft Windows és Windows Live üzletágának elnöke az Intel Atom és az Nvidia Tegra processzorát is megemlítette, amelyek szintén SoC architektúrák. Mivel a demó technológiai jellegű volt, a kezelőfelületről nem esett szó, de várható, hogy a Microsoft új GUI-t is fejleszteni fog táblagépekre szánt operációs rendszeréhez - ahogyan azt tavaly a Windows Phone 7 esetében is tette. Noha Sinofsky nem nevezte meg a következő verziót, az várhatóan Windows 8 néven fog megjelenni, várhatóan két év múlva.
Időközben a táblagépek piaca lendületes bővülés elé néz, legalábbis az elemzői előrejelzések szerint. A Forrester arra számít, hogy a táblagép tulajdonosok száma az Egyesült Államokban 2015-re eléri a 82 milliót. Abban az évben már 44 millió táblagép találhat gazdára világszerte - a tavaly eladott 10,3 millió több mint négyszerese.