Szabóné Berta Irén elmondta, statisztikák szerint Magyarországon mintegy 80 ezren vallják magukat látássérültnek, ám ennél valójában lényegesen többen lehetnek.
Közölte, rehabilitációs szempontból az tekinthető látássérültnek, akinek a látásfunkciója akadályozza valamilyen tevékenységében.
Arra hívta fel a figyelmet, évente 4-6 ezer ember veszíti el a látását Magyarországon akár egyik pillanatról a másikra, akár egy hosszú betegség után. Akik ebbe az élethelyzetbe kerülnek - az általa vezetett intézményben az úgynevezett elemi rehabilitáció során - el tudják sajátítani a mindennapi élethez szükséges alapvető technikákat és módszereket - tette hozzá.
Közölte, a látássérültek, a gyengén- vagy alig látók megtanulhatják a városi közlekedést, a bevásárlást, az öltözködést, de akár a csecsemőgondozást, vagy egy háromfogásos családi ebéd elkészítését is.
Arról is beszélt, egyre több hasznos mobiltelefonos alkalmazás segíti a vakok életét.
Megemlítette azt a - csütörtökön bemutatott - bankjegy-, szín-, szöveg-, buszjáratszám- és zebrafelismerő mobiltelefonos alkalmazásra is, amit a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen készítenek a látássérültek számára.
Karacs Kristóf egyetemi docens, a Magyar Bionikus Látásközpont programvezetője azt mondta, az alkalmazás várhatóan már jövőre letölthető lesz a www.lataskozpont.hu oldalról.