A chiptechnológiai versenyfutás mára túllépett azon a határon, hogy pusztán üzleti kérdésként tekintsenek rá. A politikai dominanciáért folytatott harc fontos része lett, hogy melyik ország képes a legfejlettebb chipeket, és ezáltal a legfejlettebb termelő-, tudományos és védelmi technológiákat kialakítani. Többek között ez nagyítja még nagyobbra Tajvan és a szárazföldi Kína ellentétének kérdését is.
A CNBCTV18 beszámolója szakértőkre hivatkozva azt állította, hogy az eszkalálódó árak és a súlyosabb ellátási szűkösség a nemkívánatos következménye annak, hogy az amerikai szövetségi kormányzat úgy döntött, korlátozza a chipgyártó berendezések Kínába irányuló exportját.
A jelentés idézte John Sicardot, a kanadai székhelyű Kinaxis, egy ellátási láncot menedzselő cég vezérigazgatóját, aki szerint a dolgok jelenlegi állása szerint a korábban 5 dollárba kerülő chipek ára egészen 85 dollárig emelkedik, ami valódi problémának bizonyul.
"Még ha a vásárlók hajlandóak is fizetni, a gyártók egyszerűen nem tudnak mindenkinek eleget gyártani. Véleményem szerint a félvezetőellátás szűkössége még három-öt évig itt marad" - mondta Sicard.
Október elején az Egyesült Államok példátlan és egyes értékelések szerint ellentmondásos szabályrendszert vezetett be a chipgyártó berendezések amerikai beszállítóira vonatkozóan. A szabályozás előírja, hogy minden amerikai székhelyű vállalatnak be kell szüntetnie a kínai chipgyártóknak szánt chipgyártó berendezések szállítását, hacsak nem szereznek előzetesen engedélyt. Ezek a szabályok főként a viszonylag fejlett chipekre vonatkoznak, beleértve az NVIDIA A100/H100 és az Intel GPU-it.