A Business Software Alliance (BSA) közzétette az illegális szoftverhasználatról készÃtett hatodik éves globális tanulmány fÅ‘bb megállapÃtásait. Ezek szerint a személyi számÃtógépeken (PC-ken) illegálisan használt szoftverek aránya 2008-ban Magyarországon 42 százalék maradt, mÃg a vizsgált 110 ország felében az illegális szoftverhasználat csökkent, 15 százalékában pedig növekedett. Az illegális szoftverhasználat okozta iparági veszteségek értéke 2008-ban Magyarországon 146 millió dollárra emelkedett.
“Ez a szám önmagában nem tükrözi az illegális szoftverhasználat magyarországi idÅ‘beli alakulását. Az év elsÅ‘ felében, a sokévi stagnálást követÅ‘en végre az illegális szoftverhasználat csökkenését tapasztaltuk” - nyilatkozta Sarlós Gábor, a BSA magyarországi szóvivÅ‘je. “A 2008. év elsÅ‘ nyolc hónapja során számos pozitÃv jelet láttunk. Mind az egyes tagjaink tájékoztatói, mind a kormányzati források azt jelezték, hogy az illegális szoftverhasználat elleni erÅ‘feszÃtések végre pozitÃv eredményeket hoztak. Azonban a 2008. év utolsó 4 hónapjában a trend megfordult, és az eredmények erÅ‘sen romlani kezdtek: egyre több információ erÅ‘sÃti azt a tényt, hogy a gazdasági recesszió sok cégvezetÅ‘t arra ösztönzött, hogy a kockázatosabb utat válassza, és illegális szoftvereket használjon.
Ezekben a bizonytalan gazdasági idÅ‘kben létfontosságú, hogy a társaságok ne engedjenek a feketegazdaság csábÃtásának, és ne akarjanak visszatérni az illegális szoftverek használatára, mivel ez tovább növelné a cégekre, a fogyasztókra, illetve a gazdaságra és a foglalkoztatásra gyakorolt káros hatást. Sajnálatos, hogy ez a tendencia ebben a naptári évben is folytatódik, és ez várhatóan erÅ‘sen tükrözÅ‘dik majd az illegális szoftverhasználatról szóló jövÅ‘ évi tanulmányban.”
Az illegális szoftverek aránya Magyarországon rendre 42 százalék volt az utóbbi négy év során. Ez jelentÅ‘s arányban tükrözi az iparág szereplÅ‘inek az illegális szoftverhasználat elleni koncentrált erÅ‘feszÃtéseit, valamint azt a tényt, hogy ezek eredményeképpen egyre több cégvezetÅ‘ ismerte fel a legális szoftverek használatának a fontosságát. A 2008. év legnagyobb vÃvmányának a HamisÃtás Elleni Nemzeti Testület, a magyar kormányzat által számos iparág támogatásával, a hamisÃtás és az illegális termékek visszaszorÃtására létrehozott programjának egyértelmű eredményeit tekinthetjük. A BSA és az informatikai iparág kulcsfontosságúnak tartja ennek a kezdeményezésnek az életre hÃvását és részt vállalt az illegális szoftverhasználat leküzdését célzó programok létrehozásában és folytatásában.
Az illegális szoftverhasználat nemcsak az iparági bevételeket befolyásolja. Egy 2008. januárjában közzétett IDC tanulmány szerint Magyarországon a csak a BSA tagok által a PC-kre előállÃtott szoftverek vonatkozásában a 42 százalékos illegális szoftverhasználat arányának 10 százalékpontos csökkenése 4 év során multiplikátor hatással járna, és jelentÅ‘s mértékű gazdasági elÅ‘nyöket eredményezne. Egy 10 százalékpontos csökkenés több mint ezer új állás megszületéséhez vezetne, 47 milliárd forint bevételt adna a magyar gazdaság teljesÃtményéhez, valamint 11 milliárd forint adóbevételt generálna.
A tanulmány további lényeges megállapÃtásai:
A 110 vizsgált országban a PC-ken használt illegális szoftverek aránya harminchat országban csökkent, negyven országban stagnált, és csak tizenhat országban emelkedett. Mivel azonban a nemzetközi PC piac azokban az országokban emelkedett a leggyorsabban, ahol eleve nagyarányú az illegális szoftverhasználat, az illegálisan használt szoftverek aránya nemzetközi szinten 2008-ban három százalékponttal emelkedett, s Ãgy elérte a 41 százalékot. Â
Európában az illegális szoftverek aránya a legmagasabb Ukrajnában (84 százalék), Albániában (77 százalék) és Szerbiában (74 százalék) volt. A legalacsonyabb illegális szoftverhasználati aránnyal Luxemburg (21 százalék) és Ausztria (24 százalék) büszkélkedhetett, számos további ország pedig 25 százalékos eredményt ért el. Az Európai Unión belüli átlag 35 százalék maradt. Oroszországban érték el a legnagyobb haladást, mivel egy év alatt öt százalékponttal 68 százalékra csökkent az illegális szoftverek aránya.
A fejlődő országok gazdaságai adják a globális PC hardver piac 45 százalékát, azonban a PC-s szoftverek piacán kevesebb, mint 20 százalékot tudhatnak a magukénak. Ha a fejlődő országok PC-s szoftver részesedése megegyezne a PC-s hardver-részesedésükkel, a szoftverpiac évente 40 milliárd dollárral növekedne. Ha pedig az illegális szoftverek aránya nemzetközi szinten évente mindössze egy ponttal csökkenne, ez 20 milliárd USD értékkel serkentené az informatikai iparágat.
Az internet hozzáférés terjedése növeli az illegálisan használt szoftverek kÃnálatát. A következÅ‘ öt év során a fejlÅ‘dÅ‘ országokban várhatóan mintegy 460 millió ember szerez internet hozzáférést. A növekedés a fogyasztók és a kisvállalkozások körében lesz a legnagyobb mértékű, amelyek körében az illegális szoftverek aránya egyébként is magasabb, mint a nagyobb társaságok és a kormányhivatalok esetében.
A tanulmány szerint a globális gazdasági recesszió vegyes hatást gyakorol az illegális szoftverhasználatra. John Gantz, az IDC kutatási igazgatója megjegyezte, hogy a lecsökkent vásárlóerÅ‘vel rendelkezÅ‘ fogyasztók hosszabb ideig megtartják a számÃtógépeiket, ami valószÃnűleg növeli az illegális szoftverek arányát, mivel a régebbi PC-ken nagyobb valószÃnűséggel futnak illegális szoftverek. Azonban a zsebszámÃtógépek által jelentett nyomás elÅ‘segÃtette az olcsó netbook-ok értékesÃtését, amelyeket az informatikai költségek csökkentése érdekében legális, elÅ‘zetesen telepÃtett szoftverekkel programokkal árulnak.
A teljes tanulmány is elolvasható nálunk.
Global Piracy 2008