Az Apple jogi előírások miatt távolította el az oroszországi AppStore-ból a VPN-szolgáltatásokat, egyes médiaalkalmazásokat és podcastokat. Ezek figyelmen kívül hagyása akadályozná a működését az országban - közölte az amerikai techóriás.
A vállalat a párizsi székhelyű Riporterek Határok Nélkül (RFS) nevű civil szervezet vádjaira reagált, amely kedden az Apple-t "az orosz cenzúrának való behódolásért" bírálta, és felszólította, hogy "mutasson nagyobb határozottságot az orosz cenzorral szemben". A nem kormányzati szervezet azt követően bírálta az Apple-t, hogy az számos olyan alkalmazást távolított el, amelyek állítólag az orosz törvényeket sértő szolgáltatásokat tartalmaztak.
Az Apple képviselője a vádakat elhárítva azt mondta az RSF-nek, hogy "a törvényes utasítások be nem tartása azt jelentheti, hogy az Apple többé nem üzemeltethet AppStore-t vagy nem terjeszthet tartalmat az országban".
A techóriás azzal is érvelt, hogy az amerikai kormány "arra bátorította a vállalatokat, hogy továbbra is tegyék elérhetővé a kommunikációs szolgáltatásokat az orosz nép számára, mert a demokratikus elveket leginkább e szolgáltatások elérhetősége segíti".
Az RFS bírálta az Apple-t azért is, mert eltávolította a VPN-eket, vagyis a virtuális magánhálózatokat, amelyek lehetővé teszik az internetezők számára, hogy más országok proxy-kiszolgálóin keresztül kapcsolódjanak webes szolgáltatásokhoz.
A civil szervezet egy tanulmányra hivatkozott, amely szerint közel 100 VPN-alkalmazást távolítottak el az Apple orosz AppStore-jából, köztük 25-öt a kormányzati szabályozó hatóság kérésére még júliusban.
A múlt hónapban az ország médiafelügyeleti hatóságának (Roskomnadzor) kérésére az Apple eltávolította az oroszországi AppStore-ból az Egyesült Államok által finanszírozott Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL) műsorszolgáltató egyik alkalmazását. A vállalat blokkolta a The Insider Live és az Echo podcastokat is, amelyeket Oroszországban "külföldi ügynököknek" minősítettek, valamint a BBC-t, amelyet a szabályozó azért jelölt meg, mert Moszkva által "nemkívánatosnak" minősített tartalmakat nyújt.
Oroszország 2020-ban "külföldi ügynökként" jelölte meg a prágai székhelyű RFE/RL-t, amely eredetileg a CIA információs projektje volt, és 2022-ben betiltotta a műsorszolgáltatót, arra hivatkozva, hogy "hamis információkat tartalmazó anyagokat" tett közzé az ukrajnai konfliktusról.
Leányvállalatát, a Current Time-ot - amely egy másik amerikai kormány által finanszírozott hírügynökséggel, az Amerika Hangjával közös vállalkozás - 2024-ben feketelistára tették Oroszországban. A múlt hónapban a Current Time alkalmazást eltávolították az Apple Store-ból, mert nem felelt meg az orosz előírásoknak.
A feketelistára került szolgáltatások állítólag Oroszországgal szemben erősen kritikus tartalmak előállítására szakosodtak.
Az Egyesült Államok és az EU 2022 óta több orosz hírszervezetet, köztük az RT-t és a Szputnyikot is betiltotta, azzal vádolva őket, hogy "dezinformációt" terjesztenek. Több jelentés is azt állította, hogy az orosz médiastáboktól többször megtagadták a hozzáférést nemzetközi eseményekhez. Oroszország válaszul feketelistára tett számos nyugati médiumot, köztük a BBC-t és a Deutsche Welle-t.
Az orosz külügyminisztérium az év elején azt mondta, hogy a sajtószabadság "romlik" Nyugaton, ahol "az úgynevezett demokratikus országok minden nemzetközi kötelezettséget megszegve továbbra is folytatják a másként gondolkodók minden központjának megsemmisítését".