A brit Oxfordi Egyetem tudósai állítólag megkongatták a vészharangot a NASA azon tervei miatt, hogy helymeghatározási adatokat és egyéb információkat sugározzon az űrbe, és arra figyelmeztetnek, hogy a próbálkozásnak veszélyes, nem szándékolt következményei lehetnek, beleértve az idegenek inváziójának kiváltását.
A kérdés a tervezett "Beacon in the Galaxy" (BITG), azaz a NASA által vezetett kutatócsoport által tervezett adatsugárzás, amelynek célja a "földönkívüli intelligenciák" üdvözlése. Az amerikai űrügynökség a jelet a SETI Intézet kaliforniai Allen Telescope tömbjéről és a Kína déli részén fekvő, ötszáz méter apertúrájú rádióteleszkópról (FAST) szeretné sugározni. Olyan információkat tartalmazna, mint a földi élet biokémiai összetétele, a Naprendszer időbélyegzővel ellátott helyzete a Tejútrendszerben, digitalizált képeket az emberről, és egy felhívást a földönkívülieknek, hogy válaszoljanak.
Anders Sandberg, az oxfordi Future of Humanity Institute (FHI) vezető kutatója szerint egy ilyen sugárzás kockázatos lehet. Abban a valószínűtlen esetben, ha egy idegen civilizáció megkapja az üzenetet, a válasz nem csak egy barátságos üdvözlés lehet - mondta.
Az idegen élet keresése körül rengeteg "kacagtató tényező" van - mondta Sandberg a brit Telegraph című napilapnak vasárnap megjelent cikkében. "Sokan nem hajlandók komolyan venni semmit, ami ezzel kapcsolatos, ami szégyen, mert ez fontos dolog".
Az FHI egy másik oxfordi tudósa, Toby Ord azt javasolta, hogy nyilvános vitát kellene folytatni, mielőtt jeleket küldenénk az idegeneknek. Még a bejövő üzenetek lehallgatása is veszélyes lehet - tette hozzá -, mivel azokat földlakók csapdába csalására használhatják. "Ezek a veszélyek kicsik, de kevéssé ismertek és egyáltalán nincsenek jól kezelve" - mondta.
Ord kitartott amellett, hogy nincs tudományos konszenzus a békés és ellenséges civilizációk arányáról a galaxisban. "Tekintettel arra, hogy a hátrányok sokkal nagyobbak lehetnek, mint az előnyök, ez számomra nem tűnik jó helyzetnek ahhoz, hogy aktív lépéseket tegyünk a kapcsolatfelvétel felé" - mondta.
A múltban korábbi technológiákkal, például az 1974-ben küldött Arecibo-üzenettel gyengébb jeleket is sugároztak már az űrbe. Orosz tudósok 1999-ben és 2003-ban egy sor ilyen közvetítést végeztek, Kozmikus hívások néven. Sandberg elmélete szerint "szegény földönkívüliek már most is kaphatnak különféle üzeneteket mindenféle ok miatt".
A BITG csoport tudósai azt feltételezték, hogy egy olyan idegen faj, amely elég fejlett ahhoz, hogy a kozmoszon keresztül kommunikáljon, "nagy valószínűséggel magas szintű együttműködést ért el egymás között, és így ismeri a béke és az együttműködés fontosságát". George Dvorsky kanadai futurista ezt az elméletet "régi trükként" utasította el, mondván, hogy "számtalan forgatókönyvet" tud elképzelni, amelyben rosszindulatú hajlamú földönkívüliek továbbra is léteznek.