Ismeretlen parazitával fertőzött zombipókokat fedeztek fel egy lerombolt ír kastélyban

|

A tudósok egy eddig nem ismert, tudatmódosító gombát fedeztek fel, miután zombipókok tömkelegére bukkantak egy lerombolt ír kastély területén lévő viktoriánus lőporraktárban.

Egy újonnan felfedezett, fehér színű, bolyhos gomba, amely hasonlít a "The Last of Us" videojátékot ihlető Cordyceps zombi-rovar-gombához, valószínűleg kémiai jelekkel vezényli ki a barlangkedvelő pókokat rejtekhelyeikről a szabadba. Egy új tanulmány szerint a gomba ezután megöli a pókokat, majd a tetemüket a spórázásához használja fel.

A BBC Winterwatch című természetfilm-tévésorozatának tagjai fedezték fel először a gombát 2021-ben az észak-írországi Castle Espie vizes élőhelyi rezervátum egyik puskaporraktárában. A tudósok elemezték a gombát, és megállapították, hogy a tudomány számára teljesen új. A Sir David Attenborough tiszteletére Gibellula attenboroughii névre keresztelt fajt a Fungal Systematics and Evolution című folyóiratban idén január 24-én megjelent tanulmányukban írták le. A Wikipedia szócikke még el sem készült igazán.

A lőporraktárban talált G. attenboroughii egy elpusztult rejtett keresztespók (Metellina merianae) testén volt. Ahogy a nevük is mutatja, ezek a pókok általában barlangokban élnek, de olyan sötét, ember alkotta helyiségekben is megfordulnak, mint például pincék vagy régi raktárak.

Forrás: CABI

A 2021-es véletlen felfedezést követően a tanulmány társszerzője, Tim Fogg barlangkutató szakember a tanulmány szerint Észak-Írország és az Ír Köztársaság barlangrendszereiben további példákat talált a gombára, köztük egy másik barlangi fajon, a barlangi keresztespókon (Meta menardi).

A barlangkedvelő pókok - a valódi barlanglakó (troglobiont) fajokkal szemben, amelyek teljes életciklusa a föld alatt zajlik - általában búvóhelyeken rejtőznek, az angol barlangi szakirodalomban találóan alkonyzónának (twilight zone) nevezett térségben töltik mindennapjaikat, ahová csak alig szűrődik be természetes fény, azonban a fertőzött egyedek mindegyikét a barlangok tetején vagy falain találták meg - a puskaporos nyolclábú pedig a raktárhelyiség mennyezetén volt. A kutatók szerint a parazitagomba megváltoztatta a pókok viselkedését, arra kényszerítette őket, hogy elhagyják rejtekhelyeiket, és a szabad levegőn az élénk légáramlatok segítségével hatékonyan szétszórják a G. attenboroughii spórákat a nagyvilágba.

A tanulmány vezető szerzője, Harry Evans, aki a CABI, egy nemzetközi nonprofit, mezőgazdaságra és környezetvédelemre összpontosító szervezet gombakutató munkatársa, a Live Science-nek elmondta, hogy a gombafertőzés folyamata összetett, és a G. attenboroughii a barlangkedvelő pókok mellett fejlődhetett ki.

Evans elmagyarázta, hogy a G. attenboroughii spórái behatolnak a pókba, és megfertőzik annak hemocoelét - egy olyan üreget, amelyben a gerinctelenek vérének megfelelője található. Miután a pók elhagyja búvóhelyét, a G. attenboroughii toxint termel, hogy megölje gazdatestét, majd antibiotikumokat - baktériumölő antimikrobiális anyagokat - használ a tetem megőrzésére, miközben mumifikálja azt. A gomba magába szívja a pók összes tápanyagát, és ha a körülmények megfelelőek, például magas a barlang páratartalma, a G. attenboroughii hosszú struktúrákat növeszt a pókon, hogy szétterítse spóráit.

Gyógyászati kincsesláda

Bár a gomba és a pókok közötti kapcsolat érdekes, Evans megjegyezte, hogy a kutatás végpontjának a lehetséges emberi gyógyszerek kellenének, hogy legyenek, amelyek a gomba által termelt antibiotikumokból és más anyagokból származhatnak. "Ez egy gyógyászati kincsesláda" - mondta.

Evans és kollégái DNS-t vontak ki a gombából, hogy megerősítsék, egy eddig ismeretlen fajról van szó. Eddig csak Írországban találták meg, de a kutatók azt gyanítják, olyan fényképek alapján, amelyeken ugyanez a gomba látható, hogy Walesben is a G. attenboroughii fertőzgeti a gömbszövő barlangi pókokat.

Forrás: CABI

A tanulmány rávilágított arra, hogy a Brit-szigeteken a parazita gombák sokfélesége megtalálható, és valószínűleg még sok más faj vár felfedezésre. A gombák egyike a hat országra osztott rendszernek, ahol a legfelső szinten a baktériumok, az archeák, a protiszták, a gombák, a növények és az állatok országai állnak.

"Még rengeteg gombát kell találnunk" - mondta Evans. "A gombák birodalma akár 10, 20 millió fajból is állhat, így messze a legnagyobb birodalom, de eddig csak 1%-ukat írták le."

A G. attenboroughii eredetileg a G. bangbangus nevet kapta volna - a "bangbangus" a lőporraktárra utal, ahol a gombát megtalálták. A tanulmány szerzői azonban megváltoztatták a fajnevet, hogy Attenborough tiszteletére nevezzék el.

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.