Az AgniKul Cosmos, egy Chennai-ban működő indiai űrtechnológiai magánvállalkozás kedden lemondta a 3D-nyomtatású félkriogén hajtóművel hajtott egyfokozatú rakétájának tervezett indítását, ez már a negyedik ilyen kísérlet, amelyet lefújtak.
Az "Agnibaan SOrTeD" (Suborbital Tech Demonstrator) elnevezésű küldetést másodpercekkel a felszállás előtt megszakították. Az AgniKul első rakétaindításának újabb elhalasztása a projektet sújtó technikai problémák sorát folytatja.
Az 575 kilogramm súlyú, 6,2 méteres, azaz alig több mint húsz láb magas rakétának a Bengáli-öbölben lévő Sriharikota szigetéről kellett volna felszállnia, majd az öbölbe zuhannia, mivel a terület India műholdindítási tevékenységének egyik kulcsfontosságú helyszíne.
Az IIT-Madrasban létrehozott AgniKul Cosmos-t 2017-ben alapította két fiatal űrkutatási mérnök azzal az elképzeléssel, hogy létrehoz egy olyan helyet, "ahol az emberek megtanulják használni a tüzet" - olvasható a cég honlapján. Az Agnibaan rakéták üzembe helyezésével a vállalat célja, hogy igény szerinti indítási szolgáltatásokat nyújtson, és akár 300 kilogrammos (kb. 660 font) műholdakat állítson pályára.
Srinath Ravichandrant, a startup egyik társalapítóját az NDTV idézte a legutóbbi teszt előtt: "Ez a kilövés azért jelentős, mert ez India első indítása egy magánindítóállásról, és a rakéta a világ első, egy darabból álló, 3D-nyomtatással készült, saját tervezésű és építésű hajtóművével rendelkezik.".
A keddi teszt a tervek szerint két percig tartott, és az új, félig kriogén hajtóművet mutatta be, amely folyékony és gáz keverékét használja hajtóanyagként. Figyelemre méltó, hogy a technológia India számára egy következő lépés, mivel még az ország űrügynöksége, az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) sem alkalmazta még teljes mértékben - jegyezték meg indiai médiajelentések. Az ISRO egy 2000 kilonewton tolóerejű, folyékony oxigén (LOX) és kerozin hajtóanyagkombinációval működő félkriogén hajtóművet fejleszt, amelynek legutóbbi tesztjét e hónap elején végezték el.
Az AgniKul megkapta az engedélyt egy speciális indítóállás építésére Sriharikota szigetének egyik partja közelében, amely saját külön irányítóteremmel rendelkezik. Ez a fejlesztés része az ISRO azon kezdeményezésének, hogy megnyitja létesítményeit az indiai űrkutatási vállalatok előtt, ésszerűsítve ezzel az üzleti tevékenységet.
A startup először idén március 22-én kísérelte meg rakétájának indítását, de ez a visszaszámlálás során meghiúsult. Április 6-án és 7-én a startup másodszor és harmadszor is lemondta a kilövést. A lemondások okait nem részletezték.