Hirdetés
. Hirdetés

UNIverZOOM - magyar diákok fizikai kísérleteket végezhetnek az űrből élőben közvetített demonstrációk alapján

|

Kapu Tibor az űrállomásról fogja népszerűsíteni a fizikát a BME közreműködésével.

Hirdetés

Egyedülálló oktatási és tudományos kezdeményezést indított el a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) a HUNOR Magyar Űrhajós Program szakmai támogatásával. Az UNIverZOOM nevű projekt célja, hogy a középiskolás diákokat testközelbe hozza a világűrben zajló fizikai kísérletekkel - méghozzá úgy, hogy azokat később saját osztálytermükben is reprodukálhassák.

A program központi eleme, hogy Kapu Tibor kutatóűrhajós a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről olyan fizikai demonstrációkat fog végrehajtani, amelyeket magyar egyetemi szakértők állítottak össze kifejezetten oktatási céllal. A kísérleteket a NASA felvételein keresztül közvetítik, így a résztvevő iskolák tanárai és diákjai exkluzív betekintést nyerhetnek az űrbeli mikrogravitáció hatásaiba - még a földi megismétlés előtt.

A projekt 300 középiskolát szólít meg országszerte, iskolánként legalább 15-20 diákkal és egy fizikatanárral. Minden résztvevő intézmény egyedi kísérleti eszközcsomagot kap, amelynek segítségével a diákok összehasonlíthatják a gravitáció és a súlytalanság fizikai jelenségeit. A pedagógusokat elméleti és gyakorlati képzés, valamint mentorálás is segíti a felkészülésben.

Hirdetés

A földi kísérleteket Härtlein Károly, a BME mesteroktatója, valamint Vincze Miklós, az ELTE fizikus kutatója vezeti, akik a Millenárison egy rendhagyó fizikaóra keretében élőben is bemutatják a projekt elemeit. A szakmai munkában Cserényi Gyula, a HUNOR-program tartalékos űrhajósa is részt vesz.

A program célja nemcsak az űrkutatás és a természettudományos ismeretterjesztés támogatása, hanem a STEM-területek (tudomány, technológia, mérnöki tudományok, matematika) iránti érdeklődés ösztönzése a fiatal generációban. A projekt részletes információi és a jelentkezés hamarosan elérhetők lesznek az univerzoom.bme.hu oldalon.

Kapu Tibor várhatóan 2025 májusában indul az Ax-4 küldetés részeként a Nemzetközi Űrállomásra, ahol tudományos és ismeretterjesztő feladatai közé tartozik majd az UNIverZOOM program lebonyolítása is.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.