Nem csak a legnagyobb cégeket érinti az új szabályozás: itthon is több ezer olyan cég van, amelyik még felkészületlen az európai uniós kibervédelmi jogszabályokra. Október 18-a ráadásul egy újabb mérföldkő a NIS2 bevezetése kapcsán, ekkortól ugyanis a végrehajtási rendeletben szereplő kiberbiztonsági intézkedéseket már alkalmazniuk is kell a cégeknek. Márton Miklóst, a ViVeTech Nyrt. vezérigazgatóját kérdeztük a részletekről.
ComputerTrends: Pontosan mivel foglalkozik a ViVeTech?
Márton Miklós: A ViVeTech Nyrt. elsősorban IT-biztonsági megoldásokat kínál, többek között hazai és nemzetközi kritikus infrastruktúra-szolgáltatók, például az egészségügy, a közlekedés és a közigazgatás területén működő ügyfeleink kibertámadások elleni védekezését segítjük.
CT: Mikor került igazán előtérbe a kiberbiztonság kérdése?
Márton Miklós: Az utóbbi években két jelentős hatás irányította rá a figyelmet az IT-biztonság fontosságára. Az első a koronavírus volt, ami óriási digitalizációs hullámot hozott: azok a cégek, amelyek úgy gondolták, hogy csak évtizedek múlva fognak majd folyamatokat digitalizálni, kis túlzással egy héten belül megoldották ezt a problémát. A koronavírus-járvány hatásaira pedig rátett egy lapáttal az orosz-ukrán háború, hiszen ennek kapcsán is gyakran hallani kibertámadásokról. Rendszeresek a különböző incidensekről, feltört hálózatokról, ellopott adatokról szóló hírek is, amelyek ugyancsak reflektorfénybe helyezik a kiberbiztonságot.
CT: Szükség volt tehát arra, hogy az EU szabályozói szinten beavatkozzon?
Márton Miklós: Az EU komoly hangsúlyt fektet a kritikus infrastruktúrái védelmének és az ellátási láncok, a gyártás kiberbiztonságának megoldására. Korábban elsősorban a technológia-intenzív szektorokban, például a telekommunikáció és a bankszektor szereplőinél volt erősen fókuszban a kibervédelem, a személyes adatok, üzleti információk védelmének kérdése, de többek között az elmúlt években felgyorsult digitalizációnak és az új EU-s kiberbiztonsági jogszabálycsomagnak, a NIS2-nek köszönhetően már rengeteg más szektorban is ráirányult a figyelem ennek a fontosságára. Rengeteg statisztikát lehetne idézni, csak egyet említenék: az MNB adatai szerint az adathalászattal, illetve személyes vagy azonosító adatok ellopásával kapcsolatos visszaélések csak a tavalyi év harmadik negyedévében több mint 9 milliárd forintos veszteséget okoztak.
CT: Mely cégeket érinti a NIS2-nek való megfelelés?
Márton Miklós: Az előírás szerint a NIS2 a legalább 50 főt foglalkoztató vagy 10 millió eurót meghaladó éves árbevétellel rendelkező társaságokat, valamint azok beszállítóit érinti. Az EU-s jogszabályi környezet szigorítása miatt tehát olyan cégek is kénytelenek lesznek IT-biztonsággal foglalkozni, amelyek szerencsés módon eddig az egyébként igen gyakorinak számító zsarolóvírus-támadást sem szenvedtek el.
CT: Itthon nagyjából mekkora az érintett cégek köre?
Márton Miklós: Mintegy négyezer cég regisztrált a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságához (SZTFH) és jelezte, hogy érinti a NIS2 szabályozás. A következő konkrét lépés, hogy az érintett cégeknek év végéig le kell szerződniük egy auditor céggel, amely megállapítja majd a társaság digitális védettségi szintjét.
CT: Mekkora lehet a globális kiberbiztonsági piac?
Márton Miklós: A piac méretét a szakértők 2022-ben még 173 milliárd amerikai dollárra becsülték, azonban az iparági előrejelzések szerint 2027-ig várhatóan átlagosan évi 20 milliárd dollárral, mintegy 266 milliárd amerikai dollárra bővülhet a szektor. A növekedést leginkább a digitalizációs forradalom, a felhőalapú szolgáltatások és az AI térnyerése mozgatja, egyre több vállalkozás ismeri fel ugyanis, hogy jelentős károktól óvhatja meg magát, ha időben védekezik az online támadásokkal szemben.
CT: A ViVeTech szeptember közepén publikálta az idei első féléves eredményeit. Egy ilyen iparági környezetben hogyan teljesített a cég?
Márton Miklós: Az idei év első felében 82 százalékos növekedéssel, 742,4 millió forintra növeltük a nettó árbevételünket az előző év azonos időszakában elért 408,6 millió forintról. Az adózott eredményünk pedig ezzel párhuzamosan 67 százalékkal, 91,1 millió forintra emelkedett a tavalyi év első felében elért 54,7 millió forintos szintről. A ViVeTech 2022. május 31. óta van jelen a Budapesti Értéktőzsdén, közkézhányada jelenleg 23,11 százalék. A ViVeTech részvények árfolyama az elmúlt egy évben több mint 70 százalékot emelkedett.