Várhatóan lehűlnek az olyan szoftverfejlesztési trendek, mint a blokklánc-alkalmazások és az alacsony kódú programozás, miközben a fejlesztői álláspiac is nyugodtabbá válik. Azaz 2023-ban kevesebb lesz az izgalom a szoftverfejlesztők körében, amibe azonban a gazdasági körülmények még beleszólhatnak.
Az ITPro Today összeszedte a legfontosabb trendeket.
1. Szárnyalni fog a mesterséges intelligenciával támogatott programozás
Már évek óta elérhetőek olyan eszközök, amelyek MI segítségét veszik igénybe a forráskód írásában. Most azonban döntő vagyunk, köszönhetően az elmúlt évben bevezetett újfajta AI-asszisztált kódolási eszközöknek, mint a GitHub Copilot és az Amazon CodeWhisperer.
Ezért 2023-ban várhatóan egyre több fejlesztő fog legalább kísérletezni az MI által generált kóddal. Nem biztos, hogy az MI-asszisztált kódolás 2023 végére olyan szintre érik, ami ezeket az eszközöket a legtöbb fejlesztő munkafolyamatának mindennapos részévé teszi, de egyre több programozó fog legalább játszani az eszközökkel, és alkalmanként viszonylag hétköznapi kód generálására is használni fogja őket.
2. A kripto- és blokkláncfejlesztés leállása
A blokklánc-fejlesztés eddig sem robogott valami gyorsan, de 2023-ban kezd teljesen leállni. A blokklánc-hype kezd lecsengeni, ráadásul a blokkláncra való kódolás valójában sosem volt annyira érdekes vagy speciális, hiszen a blokklánc-alapú alkalmazások eredetisége inkább magának a blokkláncnak az architektúrájából, mint a blokklánccal kölcsönhatásban lévő szoftver logikájából fakad.
3. A Low-Code programozás egyre kevésbé lesz divatos
A kriptográfiát övező hype-hoz hasonlóan a low-code programozás körüli energia is valószínűleg megmarad a következő év során. Ez nem azért van, mert a low-code programozás eltűnik. Már nagyon régóta létezik, és ma is vannak jó okok arra, hogy kihasználják az ilyen megoldások előnyeit.
A low-code eszközök egyedi biztonsági kihívásokat jelentenek, és nem mindig a legjobb teljesítményű vagy legköltséghatékonyabb alkalmazásokat eredményezik. Ha valaki már most is alacsony kódú platformokat használ, valószínűleg 2023-ban is így fog tenni. De ezen alkalmazások elterjedése lassulni fog, ahogy a fejlesztők rájönnek, hogy az alacsony kódnak megvannak a maga korlátai.
4. A monolitok a konténerek felé mozdulnak el
A fejlesztők nyomás alatt vannak, hogy az alkalmazásokat olyan platformokra migrálják, mint a Kubernetes, és hogy az alkalmazásokat környezet-agnosztikusabbá tegyék. Ezekhez az alkalmazásoknak konténerekben kell futniuk.
A konténereken belül futtatott monolitikus alkalmazások számának növekedését fogjuk látni. Bár a konténereket leggyakrabban a mikroszolgáltatásokkal hozzák összefüggésbe, semmi akadálya egy teljes monolitikus alkalmazás konténerben futtatásának. Ennek előnyei is vannak, például az alkalmazás telepítésekor kevesebb külső környezeti függőséggel kell számolni.
5. Lassul a szoftverfejlesztők felvétele
A szoftverfejlesztők évek óta irigylésre méltó előnyt élveznek a munkaerőpiacon. A vállalatok kétségbeesetten kerestek programozókat, és hajlandóak voltak elég jó fizetéseket adni, hogy felvegyék és megtartsák őket. Kevés tényező mutat arra, hogy ez a tendencia megváltozna. Úgy tűnik, a fejlesztők még mindig könnyedén találnak állást.
De az nem biztos, hogy ez 2023-ban végig így is marad. Az elmúlt évben bekövetkezett általános gazdasági lassulás (amely a technológiai iparágat különösen súlyosan érintette), valamint a nagy technológiai vállalatoknál az elmúlt hónapokban történt nagyarányú elbocsátások és távozások valószínűleg a fejlesztők számára kevésbé rózsás munkaerő-piaci kilátásokat eredményeznek.
A jó fejlesztők 2023-ban még mindig találnak majd jó állásokat, de nem biztos, hogy úgy válogathatnak közülük, mint a korábbi években. Néhány "túlfoglalkoztatott" fejlesztőnek pedig lehet, hogy be kell érnie azzal, hogy egyszerre csak egy munkát végezzen.