A Microsoft több, mint ötven alkalmazottjának munkavégzési szokásait elemezte a járvány alatt, és a Harvard Business Reviewben most közzé tette az eredményt. A cég kutatása megerősítette, hogy az otthon és a munkahely közti határvonal elmosódásával a home office-ban dolgozók munkaideje kiterjeszkedett. Általában ebéd közben is dolgoztak, és este később hagyták abba munkát, mint amikor még bejártak az irodába.
A távmunka szorosabb együttműködésre késztette a munkatársakat, ennek tudható be, hogy összességében tíz százalékkal nőtt tanácskozásokra szánt idő hossza. Ugyanakkor a hangsúly a gyors, rövid megbeszélésekre került át: a korábbi időszakokhoz képest 22 százalékkal több volt a fél óránál rövidebb meeting, és 11 százalékkal kevesebb az egy óránál hosszabb.
Fontos hangsúlyozni, hogy ez nem valamiféle vezetői döntés eredménye volt, magától alakult így. Mondhatjuk úgy is, hogy végre a megbeszélésekből kikerült a felesleges szócséplés, a kollégák azért keresik egymást ilyenkor, mert valamilyen valós problémára keresnek megoldást, nem pedig azért meetingelnek, mert vicces sztorikat akarnak mesélni egymásnak egy kávé mellett a tárgyalóban.
A távmunka a főnököket arra késztette, hogy aktívabb szerepet játsszanak a csoportok tagjai közötti kommunikáció lebonyolításában. A vezetők a korábbiaknál 115 százalékkal több csevegő üzenetet küldtek el, míg a beosztottaknál csak 50 százalékos volt a növekedés.
Az otthoni munka a hétvégékbe is benyomult, és a dolgozók összességében sokkal többet dolgoztak, mint amikor még bejártak az irodába. Ez egybecseng a Business Facilities egy korábbi tanulmányával, amely szerint az Egyesült Államokban az átlagos munkaidő a karantén alatt majdnem 40 százalékkal nőtt.