Hirdetés
. Hirdetés

Tenger alatti kábelrongálással vádolja Tajvan Kínát

|

Tajvan azt gyanítja, hogy egy Kínához kötődő hajó rongálta meg az északi partjai közelében húzódó tenger alatti internetkábelt.

Hirdetés

A tajvani parti őrség szombaton közölte, hogy a Keelung kikötőjének közelében pénteken megsérült az a kábel, amely összeköti Kínát és más kelet-ázsiai országokat az Egyesült Államokkal a csendes-óceáni tengerfenéken keresztül.

A parti őrség szerint a kábel rongálását a "SHUNXIN39" nevű, kameruni zászló alatt hajózó teherhajó okozta, amely éppen áthaladt az érintett vizeken. Bár a hajó kameruni zászló alatt közlekedik, a tulajdonosa egy hongkongi bejegyzésű cég, a Jie Yang Trading Limited, amelynek igazgatója kínai állampolgár - állítja a Financial Times tajvani tisztviselőkre hivatkozva.

A viharos időjárás miatt a parti őrség nem tudta megközelíteni a hajót vagy ellenőrzés alá vonni azt. Ehelyett a hajót visszarendelték a Keelung kikötője körüli vizekre vizsgálat céljából. Az FT szerint később a hajót Dél-Koreába irányították, és Tajpej Szöultól segítséget kért a vizsgálat lefolytatásához.

A kábel, amely a Trans-Pacific Express nevet viseli, Kínát, Dél-Koreát, Tajvant, Japánt és az Egyesült Államokat köti össze. A kábel egyik tulajdonosa, a tajvani Chunghwa Telecom közölte, hogy a forgalmat sikerült átirányítaniuk, így a szolgáltatás zavartalan maradt.

Hirdetés

Tajvan korábban is számos esetben tapasztalt rongálásokat tenger alatti telekommunikációs kábelein, de a feltételezett támadások forrását eddig nem sikerült egyértelműen azonosítani. A Politico szerint Tajpej attól tart, hogy Peking titokban elvághatja Tajvan külső kommunikációs csatornáit egy esetleges újraegyesítési kísérlet során.

A kínai polgárháború 1949-es vége óta Tajvan önálló kormányzás alatt áll, de Kína részeként tartják számon. Peking az utóbbi években fokozott katonai tevékenységet folytat a sziget körül, és hangsúlyozza a békés újraegyesítés iránti szándékát, ugyanakkor nem zárja ki az erő alkalmazását sem.

Az Egyesült Államok hivatalosan Kína részeként ismeri el Tajvant, de katonai támogatást nyújt a szigetnek. Nemrég Joe Biden amerikai elnök 571 millió dolláros fegyver- és eszköztámogatást hagyott jóvá Tajpej számára.

Hszi Csin-ping kínai elnök nemrégiben kijelentette, hogy senki sem állíthatja meg a nemzeti újraegyesítés történelmi folyamatát. Az októberben tartott nagyszabású kínai hadgyakorlatok és Peking álláspontja tovább növelte a feszültséget Tajpej és Peking között.

Tajvan továbbra is aggódik a kommunikációs infrastruktúrája elleni lehetséges támadások miatt, miközben a helyzet folyamatosan figyelmet követel mind regionális, mind globális szinten.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.