A Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK) büntetőjogi feljelentést tett Franciaországban és Belgiumban az Apple amerikai technológiai óriáscég leányvállalatai ellen, mert állítólag olyan ásványi anyagokat használtak az ellátási láncban, amelyeket az ország konfliktus sújtotta régióiból származnak.
A közép-afrikai országot képviselő nemzetközi ügyvédek a héten jelentették be a lépést, azzal érvelve, hogy az Apple bűnrészes a konfliktus sújtotta Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén több bányát ellenőrző fegyveres csoportok által elkövetett bűncselekményekben.
Egy sajtóközleményben a jogi csoport azt állította, hogy a technológiai vállalat "a KDK-ból kifosztott és a nemzetközi ellátási láncokon keresztül tisztára mosott" ónból, tantálból és volfrámból gyártja készülékeit.
"Ezek a tevékenységek az erőszak és a konfliktusok körforgását táplálták a milíciák és terrorista csoportok finanszírozásával, és hozzájárultak a gyermekkényszermunkához és a környezeti pusztításhoz" - áll a közleményben.
Azzal is megvádolták az Apple-t, hogy "megtévesztő kereskedelmi gyakorlatokat" alkalmaz, hogy a fogyasztókat arról biztosítsa, hogy "ellátási láncai tiszták".
Az egykori belga gyarmat a világ vezető kobalttermelője, amely a legtöbb szórakoztatóelektronikai eszközben - többek között mobiltelefonokban és elektromos járművekben - használt akkumulátorok kulcsfontosságú összetevője.
Az országot évtizedeken át tartó erőszak sújtja, különösen keleten, amely több tucat fegyveres csoporthoz, köztük az M23 fegyveresekhez kapcsolódik, akik a kormány ellen harcolnak az erőforrások miatt.
Az év elején a washingtoni székhelyű Amsterdam & Partners LLP, a Kinshasát támogató ügyvédi irodák egyike közzétette a "Blood Minerals" jelentést, amelyben azt állította, hogy több vállalat és fegyveres csoport a Kongói Demokratikus Köztársaságban bányászott ásványi kincseket Ruandán, Ugandán és Burundin keresztül csempészik ki, majd "beépítik a globális ellátási láncba".
A jogi cég közölte, hogy tájékoztatta a nagy technológiai vállalatokat, köztük az Apple-t, az Intelt, a Sony-t és a Motorolát, hogy a Ruandából vásárolt fémeket a KD Kongóból szerezték be "erőszakos kizsákmányolással".
Májusban az ügyvédek jogi lépésekkel fenyegették meg az Apple-t, ha a vállalat nem válaszol arra a kérdésre, hogy a termékeihez szükséges fémeket a DR Kongó keleti tartományának konfliktuszónáiból szerzik-e be.
Kedden az ügyvédek közölték: "Az Apple nem adott részletes választ a feltett kérdésekre".
William Bourdon, az egyik ügyvéd szerint a Franciaországban és Belgiumban egyszerre benyújtott panaszok "az első lépést jelentik annak érdekében, hogy a technológiai iparág egyik legnagyobb szereplőjét felelősségre vonják a végtelen gazdagodás politikájáért, amely a legsúlyosabb bűncselekmények árán szennyezi be az afrikai ellátási láncokat".
Válaszul az Apple állítólag "határozottan" elutasította a vádakat. Közölte a beszállítókkal, hogy fel kell függeszteniük a Kongói Demokratikus Köztársaságból és Ruandából származó ásványok beszerzését, mivel a fegyveres összecsapások idén tovább eszkalálódtak.
"Tisztában vagyunk vele, hogy a régióban a helyzet nagyon nehéz, és növeltük a támogatásunkat azoknak a szervezeteknek, amelyek létfontosságú munkát végeznek a közösségek megsegítésében" - mondta az Apple a Reuters szerint.