Szigorú büntetést szabó törvény lépett életbe Japánban az online bántalmazókra, amely egyéves börtönbüntetéssel és nagyobb pénzbírsággal fenyegeti az elkövetőket. A szabályokat évekkel egy népszerű tévésztár öngyilkossága után szigorították, aki halála előtt online zaklatással szembesült, és ezzel felerősítette a reformra irányuló felhívásokat. A jogszabály csütörtökön lépett életbe Japán-szerte, és a szabálysértőket mostantól akár 2200 dolláros bírság és egy év rács mögé kerülés is fenyegeti, ami lényegesen szigorúbb, mint a korábbi maximum 75 dollár és legfeljebb 30 nap elzárás.
A június közepén elfogadott törvényt, miután a kormányzó Liberális Demokrata Párt megegyezett az ellenzéki törvényhozókkal, három éven belül felülvizsgálják, hogy megállapítsák, nem korlátozza-e indokolatlanul a szólásszabadságot. Ha ez megtörténik, a törvényt módosítani fogják.
Az "online sértegetés" büntetésének szigorítása több mint két évvel a 22 éves valóságshow-sztár és profi pankrátor, Hana Kimura öngyilkossága után történt, aki 2020 májusában vetett véget életének, miután a Netflix "Terrace House" című műsorában való szereplése miatt kiberbántalmazás érte. Miközben az eset nemzetközi figyelmet irányított Japánban a cyberbullying problémáira, a Kimura online célba vételében bűnösnek talált két férfit csak kisebb pénzbüntetésre ítélték.
Kimura halála után a japán igazságügyi minisztérium törvényhozási tanácsa szigorúbb büntetéseket javasolt Yoshihisa Furukawa igazságügyi miniszternek, aki a hét elején újságíróknak azt mondta, hogy az új keretrendszer azt a "jogi értékelést mutatja, hogy a cyberbullying olyan bűncselekmény, amelyet szigorúan kell kezelni, hogy elrettentőleg hasson". A miniszter a törvényt drákónak minősítő kritikusokkal szemben azzal is érvelt, hogy a szabályok nem jelentik "a véleménynyilvánítás szabadságának indokolatlan korlátozását".