Hirdetés
. Hirdetés

Felturbóznák a kiberbiztonsággal foglalkozó uniós ügynökséget

|

Az EU Tanácsa következtetéseket hagyott jóvá a kiberbiztonsággal foglalkozó uniós ügynökség megerősítésére vonatkozóan.

Hirdetés

Az európai uniós magyar elnökség kezdeményezésére az uniós tagállamok kormányait tömörítő Tanács következtetéseket fogadott el a kiberbiztonsággal foglalkozó uniós ügynökség (ENISA) megerősítésére vonatkozóan, és ezekben összefoglalja a tagállamok tapasztalatait és elvárásait a szervezettel kapcsolatban - jelentette be Kovács Zoltán, a nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár Brüsszelben.

A közlekedési, távközlési és energetikai ügyekkel foglalkozó tanács ülését az indokolta, hogy az ökoszisztéma drámaian megváltozott és napi szinten gyors ütemben változik, így nagy szükség volt az ilyen jellegű következtetésekre, amelyekben a tagállamok összefoglalták megállapításaikat, tapasztalataikat, és irányt mutattak az Európai Bizottság számára.

"Az ENISA szerepét és fontosságát hangsúlyozza az, ami éppen most történik Romániában, ahol aktív beavatkozást láttunk a választási folyamatokba. A riasztásokra és a kiberbiztonságra minden szinten szükség van, ha a demokratikus rendszerünk és a döntéshozatali folyamatok védelméről van szó" - mutatott rá.

Hirdetés

Kovács Zoltán elmondta továbbá, hogy a tagállamok illetékes miniszterei következtetéseikben jóváhagyták az Európai Bizottság által az európai digitális infrastruktúra fejlesztéséről készített fehér könyvet, amelynek célja, hogy javítsa az EU és a tagállamok infrastruktúráját és annak biztonságát.

Mint mondta, az uniós magyar elnökség számára ez volt az első számú prioritás, különös tekintettel a november elején elfogadott, a versenyképességről szóló Budapesti Nyilatkozatra, amelyben a digitális versenyképesség és általában a digitális infrastruktúrához kapcsolódó kérdések kapnak hangsúlyt, "mivel ez a keretrendszer alapvetően minden iparág és az élet minden területének alapját biztosítja ma".

Hozzátette, hogy a Tanács egyértelmű irányt jelölt ki a bizottság számára, bár nézeteltérések vannak a további lépések kapcsán.

A tagállamok kiemelt figyelmet fordítanak a felhő és a távközlés lehetséges konvergenciájára, a jogalkotási tevékenységek előtti hatásvizsgálat fontosságára, valamint a piaci konszolidációra, miközben hangsúlyozzák a hatékony verseny szükségességét.

A Digitális Évtized 2030 szakpolitikai programja kapcsán a miniszterek a technológiai változások fényében megvitatták a célkitűzéseket és kihívásokat, például a mesterséges intelligencia, a 6G és a felhőalapú számítástechnika területén. Kiemelték a kutatás, innováció és szabványosítás közötti kapcsolatok erősítésének fontosságát a feltörekvő technológiák esetében, valamint a fenntarthatóságot.

Hangsúlyozták, hogy a meglévő jogi és szabályozási környezet jobb végrehajtására van szükség új szabályok helyett, összhangban a Budapesti Nyilatkozat egyszerűsítési és deregulációs törekvéseivel - számolt be a magyar elnökség nevében az államtitkár.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.