Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter pénteken felmentette tisztségéből Pachner Róbertet, a Védelmi Beszerzési Ügynökség Zrt. vezérigazgatóját - közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM). Tájékoztatásuk szerint a gazdasági társaság vezetőjeként Pachner Róbert a társaság működéséért és az informatikai biztonságért is felelt.
A vezérigazgatói feladatokat a jövőben Simon Attila vezérőrnagy, a Magyar Honvédség tábornoka látja el. Simon Attila korábban az N7 Holding Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt. vezérigazgató-helyettesi posztját töltötte be, előtte a különleges műveleti erőknél teljesített szolgálatot - áll a honvédelmi tárca közleményében.
Miután már sokfelé lehetett olvasni arról, hogy feltörték a Védelmi Beszerzési Ügynökség rendszerét, november közepén a Honvédelmi Minisztérium is elismerte az incidenst, ám a tárca azt állította, hogy a támadásban érintett szervezet nem kezel katonai struktúrára vonatkozó adatokat.
Az eddigi hírek alapján az derült ki, hogy az INC Ransomware csoport támadta meg, majd töltötte le és titkosította a Védelmi Beszerzési Ügynökség teljes fájlszervertartalmát.
A hackercsoport első körben ötmillió dollárt kért a magyar állami hatóságtól, és a kérésük nyomatékosítására publikáltak több tucat képernyőfelvételt egyrészt azokról a számítógépes könyvtárakról, amelyekhez hozzájutottak, de konkrét e-maileket, könyvelési anyagokat, katonai beszerzési listákat, beruházási terveket és az ország katonai képességeit taglaló - nem nyilvános - anyagokat is közzétettek. A bejegyzés november 6-án került ki az oldalukra. A támadás a nyilvánosságra hozott képernyőmentések adatai szerint októberben történhetett, amit alátámaszthat a magyar katonai hivatal oldalán egy üzemzavarról szóló hír is.
Ezt követően lekerült a licitről az ellopot csomag, ami sokak szerint azt jelenti, hogy az illetékesek kifizették a váltságdíjat, ám Vargha Tamás szerint "A kormány nem tárgyal zsarolókkal és zsarolóknak nem fizet" - válaszolta a Honvédelmi Minisztérium államtitkára röviden, tömören egy kérdésre. Ezt követően az ellopott, majd titkosított fájlok december elsején egymillió dolláros kikiáltási áron kerültek vissza az internetre. Az ügy utolsó mozzanata, hogy 2053-ig titkosították a Védelmi Beszerzési Ügynökséget ért incidensről az Országgyűlés Honvédelmi Bizottságának anyagát.