A Nibirutól kezdve a nem valós klímaváltozásig, úgy tűnik, az összeesküvés-elméletek folyamatosan jelen vannak az életünkben. Elfojtani őket azonban nehéz lehet, mivel úgy tűnik, hogy valamilyen formában folyamatosan felütik a fejüket.
Most két különálló tanulmány is megfejtette, miért gondolják az emberek, hogy a holdraszállást meghamisították, az oltások autizmust okoznak, és még sok minden mást. Mint kiderült, az emberek azért hisznek az összeesküvés-elméletekben, hogy egyedinek érezzék magukat.
Amint azt a PsyPost felvette, a két tanulmány a Social Psychology és a European Journal of Social Psychology című folyóiratokban olvasható.
Az előbbi a "Tudok olyan dolgokat, amiket ők nem tudnak!" címet kapta. Ebben több mint 1000 ember vett részt. A kutatók azt találták, hogy az összeesküvés-elméleteket támogató emberek nagyobb valószínűséggel gondolták úgy, hogy olyan információkkal rendelkeznek, amelyekkel senki más nem rendelkezik.
Azt is megállapították, hogy azok, akik egyedibbnek akartak tűnni, szintén nagyobb valószínűséggel hittek egy adott elméletben. Ugyanez igaz volt azokra az emberekre is, akiket arra bátorítottak, hogy egyediek legyenek.
"Ezek a vizsgálatok arra utalnak, hogy az összeesküvés-elméletek az emberek azon vágyát szolgálhatják, hogy egyediek legyenek, ami rávilágít az összeesküvés-hit motivációs hátterére" - írta közleményében a csoport, amelyet Anthony Lantian, a franciaországi Grenoble Alpes Egyetem munkatársa vezetett.
Megjegyezték azonban, hogy nem biztosak abban, hogy ez annak a következménye, amit maguk az összeesküvés-elméletek tartalmaznak, vagy egyszerűen az, hogy az elméletek szokatlanok.
A második vizsgálatban szintén több mint 1000 résztvevőt használtak fel. "Túl különleges ahhoz, hogy ne legyen igaz" címmel azt találták, hogy a tömegből való kitűnés vágya vezette az irracionális hiedelmeket.
Három kísérletben is hasonló eredményeket találtak. Nevezetesen, azok az emberek, akik egyedinek akartak lenni, nagyobb valószínűséggel hittek és támogatták az összeesküvés-elméleteket. Azt is megállapították, hogy egy kitalált összeesküvés-elmélet nagyobb támogatást kapott, ha a résztvevőknek azt mondták, hogy csak az emberek kisebbsége hisz benne.
"Ezek az eredmények együttesen alátámasztják azt az elképzelést, hogy az összeesküvéses hiedelmek az egyediség érzés elérésének eszközeként fogadhatók el." - írták a szerzők, Roland Imhoff és Pia Karoline Lamberty a németországi Johannes Gutenberg Egyetemről (Mainz).
Tehát ha legközelebb valaki azt mondja, hogy a Bermuda-háromszög repülőgépeket nyel el, vagy hogy az illuminátusok irányítják a világot, ne feledje, hogy valószínűleg csak ki akar tűnni a sorból.