Hirdetés
. Hirdetés

Erre figyeljen netezéskor: adathalász trükkök 2. rész

|

Nem ismer határt a kiberbűnözők fantáziája, amikor az átverési módszerek kidolgozására kerül sor.

Hirdetés

Ál weboldalak
Sokszor okoz komoly nehézséget a valódi és ál wboldalak gyors megkülönböztetése, mivel a hackerek manapság nagy gondot fordítanak arra, hogy a csalási, adathalászati célra létrehozott hamis oldalak a megszólalásig hasonlítsanak az eredetiekre. Még arra is ügyelnek, hogy az ál oldalak webcíme tartalmazza az eredeti oldalak webcímét, így próbálva meg átejteni a címet csak felületesen megvizsgáló felhasználókat. Ha azonban figyelmesen tekintjük át a címet alkotó karaktereket, azonnal észrevesszük a turpisságot, de kinek jutna ez eszébe, amikor a megjelenő oldal pontosan úgy néz ki, mint az eredeti.

Védekezés. Mindig gondosan ellenőrizzük, hogy az e-mailben kapott hivatkozás valóban a legális weboldalra visz-e, vagy a cím begépelésével menjünk a legális weboldalra, sohase kattintsunk a küldött hivatkozáson.

Hirdetés

Börtönnel való ijesztgetés
A kiberbűnözők kihasználják azt, hogy sokan töltenek le illegális tartalmakat az internetről, és emiatt bűntudatuk van, vagy félnek az esetleges jogi következményektől. Ezért aztán a börtönnel való fenyegetésnél nincs is erősebb kényszer, amivel rá lehetne venni a bűnbe esetteket a gyors, meggondolatlan cselekvésre. Nagyon sikeresek azok a hacker próbálkozások, amelyek illegális zene- és filmletöltések vagy pornográf témájú weboldalak látogatása miatt helyeznek kilátásba büntetéseket a rendvédelmi hatóságok nevében. Ugyancsak hatásosak az adócsalás miatti "tettenérések" az adóhatóság nevében fellépve.

Ha valaki e-mailben vagy telefonon egy kormányzati hatóság nevében egy bírság azonnali kifizetését kéri a súlyosabb büntetés elkerülésére hivatkozva, nyilvánvalóan egy csalóval állunk szemben.

A módszer mégis annyira hatásos, hogy ijedtükben gyakran olyanok is fizetnek, akik nem csalnak az adóval, nem néznek pornót és nem töltenek le illegális tartalmakat. Ők csak egyszerűen meg akarnak szabadulni a fenyegetettségtől, vagy pedig azt hiszik, hogy a számítógépet ugyancsak használó valamelyik családtagjuk lehet a hunyó. Sajnálatos módon a figyelmeztető e-mailek sokszor tartalmaznak zsarolóprogramot, amely zárolja a számítógépet a váltságdíj kifizetéséig.

Védekezés. Őrizzük meg a nyugalmunkat, és tanulmányozzuk át alaposan a figyelmeztetést tartalmazó levelet. Részletezi-e az e-mail küldője, hogy pontosan milyen illegális tevékenységért akarnak megbüntetni? Nagy valószínűséggel nem. Ez pedig egyértelműen arra utal, hogy egy csalási próbálkozással állunk szemben.

Erre figyeljen netezéskor: adathalász trükkök 1. rész

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.