Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) komoly figyelmeztetést adott ki a közeljövő egyik legnagyobb globális fenyegetésével kapcsolatban: egy új, halálos világjárvány bármikor kitörhet - akár már holnap is. A szervezet főigazgatója, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz sürgette a világ kormányait, hogy sürgősen fektessenek be az egészségbiztonságba, és véglegesítsék az úgynevezett Pandémias Egyezményt, amely célja a jövőbeli járványok hatékonyabb megelőzése és kezelése.
A COVID-19 járvány, amely 2019 végén kezdődött, a WHO becslése szerint mintegy 20 millió ember életét követelte, és több mint 10 ezer milliárd dollár veszteséget okozott a világgazdaságnak. A szervezet szerint ehhez hasonló, világméretű fertőzés nemcsak lehetséges, hanem elkerülhetetlen.
"Ez nem elméleti veszély, hanem epidemiológiai bizonyosság" - fogalmazott Gebrejeszusz.
Szerinte egy pandémia társadalmi és gazdasági hatásai súlyosabbak lehetnek, mint egy háborúé, miközben a felkészüléshez szükséges beruházások eltörpülnek a globális katonai kiadások mellett.
"Minden országnak egyensúlyt kell találnia a bombák és a baktériumok elleni védelem között" - tette hozzá.
A WHO figyelmeztetése különösen aktuális annak fényében, hogy a világ nagyhatalmai tovább növelik katonai kiadásaikat. Az Egyesült Államok idén példátlan, 1 billió dolláros védelmi költségvetést terjesztett elő, míg az Európai Unió 800 milliárd eurós haderőfejlesztési csomagot jelentett be, Oroszország fenyegetésére hivatkozva.
Ezzel szemben a Pandémias Egyezmény, amelynek részleteit még tárgyalják a WHO keretein belül, nem határoz meg konkrét összegeket, de célja, hogy a világ egységesebben és hatékonyabban tudjon reagálni a jövőbeli egészségügyi veszélyhelyzetekre.
A globális egészségbiztonság azonban nemcsak pénzügyi, hanem politikai kihívásokkal is küzd. Donald Trump 2024 januárjában aláírta az USA kilépését a WHO-ból, azzal vádolva a szervezetet, hogy rosszul kezelte a COVID-járványt. A kilépési folyamat egy évig tart, így annak végkimenetele még kérdéses.
Trump emellett több, a hivatalos járványkezeléssel kritikus álláspontot képviselő személyt nevezett ki kulcsfontosságú egészségügyi pozíciókba. Az NIH (Nemzeti Egészségügyi Intézetek) élére Dr. Jay Bhattacharya, a Stanford Egyetem professzora került, aki korábban a lezárások és az oltási kötelezettségek ellen kampányolt. Az amerikai egészségügyi minisztérium (HHS) vezetőjévé pedig Robert F. Kennedy Jr. vált, aki szintén ismert a vakcinákkal kapcsolatos szkeptikus nézeteiről.
A WHO szerint azonban a politikai viták és a költségvetési prioritások nem késleltethetik a felkészülést. Egy újabb világjárvány csak idő kérdése - és minél később lépnek az országok, annál nagyobb lesz az ára.
"A következő pandémia lehet, hogy 20 év múlva érkezik. De lehet, hogy már holnap. Egy biztos: el fog jönni" - figyelmeztetett Gebrejeszusz.
A világ újabb járványra készül - vagy inkább elkerüli a felkészülést, és ismét váratlanul éri majd a következő globális válság?