A WHO (Egészségügyi Világszervezet) a közelmúltban egy újabb világjárványra való felkészülés jegyében egy nagyszabású gyakorlatot hajtott végre, amely egy kitalált, de tudományosan megalapozott forgatókönyvön alapult - írta meg a Telegraph. Az "Exercise Polaris" elnevezésű nemzetközi szimulációban több mint 15 ország vett részt, és egy "mammutpestisnek" elnevezett, ősi vírus globális terjedésének modellezésére került sor.
A forgatókönyv szerint a vírus azután szabadult ki, hogy tudósok és dokumentumfilmesek expedíciót vezettek az Északi-sarkvidékre, ahol gyapjas mamutok maradványait tárták fel a felengedő örökfagyból (permafroszt). A képzeletbeli járvány néhány héten belül világszerte túlterhelte az intenzív osztályokat és az egészségügyi rendszereket.
A "mammutpestis" egy, a feketehimlőhöz és az Afrikában jelenleg is terjedő mpox vírushoz hasonló, súlyos betegséget okozó fiktív kórokozó. A gyakorlat célja az volt, hogy teszteljék a nemzetközi egészségügyi szervezetek és kormányok reagálóképességét, és azonosítsák azokat a területeket, ahol további felkészülés szükséges.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója korábban úgy fogalmazott: "Egy újabb világjárvány bekövetkezése nem kérdés, hanem epidemiológiai bizonyosság. Lehet, hogy húsz év múlva történik meg, de akár holnap is kezdődhet."
A gyakorlat során a részt vevő országok képesek voltak megfékezni a képzeletbeli vírus terjedését, azonban a WHO felhívta a figyelmet: egy valódi járvány esetében ez jóval összetettebb és nehezebben kezelhető feladat lenne.
A WHO belső dokumentumai szerint az ősi vírusok akár több ezer évig is életképesek maradhatnak a fagyott talajban, így a klímaváltozás következtében olvadó permafroszt olyan kórokozókat is felszínre hozhat, amelyekkel a modern orvostudomány még soha nem találkozott. A melegedő arktikus területeken egyre több kutató és elefántcsont-kereskedő végez feltárásokat, gyakran megfelelő egészségügyi elővigyázatosság nélkül.
A szimuláció hátterét adó tudományos aggályokat erősíti, hogy francia kutatók 2023-ban egy 48 500 éves, "zombi vírusnak" nevezett kórokozót hoztak vissza laboratóriumi körülmények között, amelyet szintén fagyott állati maradványok között találtak.
A Polaris gyakorlat egyértelmű üzenete, hogy a jövőbeli járványokkal szembeni védekezés nem csupán a jelenlegi kórokozók figyelemmel kísérését jelenti, hanem a régmúltból előkerülő, eddig ismeretlen vírusok lehetséges hatásainak vizsgálatát is elengedhetetlenné teszi.