Az OTP Bank reprezentatív kutatása szerint 10-ből 9 magyar szívesen vásárol online. Az internetes vásárlás gyors és kényelmes, így nem meglepő, hogy egyre többen választják a vásárlásnak ezt a módját, ám az online fizetéstől még mindig sokan tartanak. Az interneten vásárlók 43 százaléka preferálja inkább az utánvétes készpénzes fizetést, és csupán 24 százalék használja a bankkártyáját online. Az utóbbi fizetési megoldást választók 90 százaléka tudja, hogy az online fizetési oldalakon nem kell megadni a PIN kódot, valamint 76 százalékuk kerüli, hogy a kereskedői weboldal elmentse a kártyaadataikat.
Mi az az internetes biztonsági kód szolgáltatás?
A fent említett alap óvintézkedéseket egészíthetik ki a kártyabirtokosok az internetes biztonsági kód szolgáltatással, amely idén ősztől az Európai Unió PSD2 irányelve miatt válik kötelezővé minden online vásárló számára. A szolgáltatás az egyedi hitelesítési megoldással személyre szabható biztonságot nyújt a kártyabirtokosoknak. Amikor az online vásárlás során bankkártyával történik a fizetés, a kártyán szereplő adatokat kell megadni a kereskedő felületén. A díjmentes, internetes biztonsági kód szolgáltatás lényege, hogy az Európai Unión belül a kártyaadatokon túl a vásárlások során egy SMS-ben kapott, véletlenszerűen generált, egyszeri biztonsági kódot is meg kell adni a fizetés jóváhagyásához, ha az adott kereskedő is támogatja a szolgáltatást.
2019. szeptember 14-ét követően csak akkor lehet online vásárolni az EU-n belül bankkártyával, ha a kártyabirtokos aktiválja a biztonsági szolgáltatást az OTP SmartBankon, az internetbankon, vagy személyesen, az OTP Bank fiókjaiban. A szolgáltatás használatával még inkább megelőzhetőek a lehetséges visszaélések, hiszen plusz egy biztonsági lépés jelenik meg a folyamatban. Ezáltal csökken az esélye annak, hogy illetéktelen vásároljanak a kártyával online környezetben.
Személyre szabott védelem
Az internetes biztonsági kód mellett elérhetőek olyan egyéb funkciók is, amelyek még biztonságosabb környezetet teremtenek a kártya használata során. A virtuális vásárlási limit segítségével beállítható, hogy naponta legfeljebb mennyi pénz költhető el a bankkártyával a virtuális kasszáknál. Ezen felül a külföldi használat korlátozásával a kártyabirtokos korlátozhatja, hogy hol használható a bankkártyája: csak Magyarországon, csak Magyarországon és Európában, vagy az egész világon. A külföldi használat korlátozás csak azokra a tranzakciókra vonatkozik, ahol a kártya, vagy a kártyaadatokat tartalmazó eszköz (pl. mobiltelefon) fizikailag is jelen van.
Hogyan lehet beállítani?
Az internetes biztonsági kód szolgáltatást az OTP Bank ügyfelei SmartBankon keresztül, a "Bankkártyák" menüpontban állíthatják be, az internetbankon keresztül pedig a "Betéti kártyák, hitelkártyák / Bankkártya adatok lekérdezése és módosítása" menüpontban. Mindkettő esetében az igényelt kártyák közül ki kell választani azt, amelyhez az ügyfél be szeretné állítani a biztonsági kód szolgáltatást, és minden esetben ellenőrizni kell, hogy a módosítás a megfelelő adatokkal történik-e. Az internetes biztonsági kód szolgáltatásra érdemes 2019. szeptember 14-e előtt regisztrálni az online felületeken, vagy bármelyik OTP bankfiókban.
További információk és részletes útmutatás a beállításokhoz itt található.