A szerzői jogi ipar a gazdasági teljesítmény csaknem 9 százalékát adja, és körülbelül 278 ezer embert foglalkoztat Magyarországon, az összes foglalkoztatott 7 százalékát teszi ki. Ezen belül is jelentős helyet foglalnak el az ún. elsődleges szerzői jogi ágazatok, mint a művészetek és a szoftveripar.
A szerzői jogok védelmére alakult szervezetek becslése szerint ma Magyarországon 100 milliárd forint nagyságrendű kár éri az ágazatot a szerzői jogsértések miatt.
A kalózkodás következtében egyre nehezebb a szerzői jogi ágazatokban dolgozók helyzete. A feketepiac lassan megöli a film- és a zeneipart, hiszen ezekben az ágazatokban az alkotások előállítása rendkívül költséges. Napjainkban különösen az internetes fájlcserének köszönhető, hogy egyre kisebb a kereslet a legális CD-k, DVD-k és a jogtiszta szoftverek iránt.
Ahhoz, hogy a gazdaság fejlődjön és a kulturális élet pályája is felfelé íveljen, ösztönözni kell az alkotókat, és ehhez elengedhetetlen, hogy a szerzői jogi tudatosság is előtérbe kerüljön - mutattak rá a három jogvédő szervezet képviselői mai közös sajtótájékoztatójukon.
Százmilliárdos kár a szerzői jogok megsértéséből
A Szellemi Tulajdon Világnapja, április 26. alkalmából három jogvédő szervezet, az ASVA (Audiovizuális Művek Szerzői Jogait Védő Közcélú Alapítvány), a BSA (Business Software Alliance) és a ProArt (Szövetség a Szerzői Jogokért) a szerzői jogok védelmének fontosságára hívta fel a figyelmet.
Hirdetés
Hirdetés