Az Alibaba egyáltalán nem tart attól, hogy az április elején kiszabott rekordösszegű büntetés negatív hatással lenne az üzletmenetre - számolt be a South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap a vállalat hétfői közlésére hivatkozva.
Mint ismeretes, a kínai piacfelügyelet április 10-én 18,2 milliárd jüan (2,8 milliárd dollár) büntetést rótt ki a vállalatra, amiért az Alibaba megsértette a versenyszabályokat és visszaélt monopolhelyzetével. Nem árt tudni, hogy a Kínában valaha kiszabott legmagasabb összegű trösztellenes bírság az Alibaba Group Holding Ltd 2019-es éves bevételének mintegy 4 százalékát teszi ki.
Joe Tsai, az Alibaba elnök-vezérigazgató helyettese leszögezte: a bírság mellé érkezett határozat végre pontos iránymutatást tartalmaz a trösztellenes törvény egyes kérdéseit illetően. Sőt, megkönnyebbüléssel nyugtázták, hogy a vállalat alapvető üzleti modelljével nincsen probléma és már alig várták, hogy lezárják ezt az eljárást.
A piac is jól reagált, hétfő reggel az Alibaba részvényei 8 százalékkal emelkedtek a hongkongi tőzsdén, és 6,6 százalékos többlettel zártak.
A hangcsoui székhelyű vállalat ellen decemberben indított vizsgálatot a kínai piacfelügyelet, miután a céget azzal vádolták, hogy 2015 óta visszaélt a kínai internetes kiskereskedelmi szolgáltatásokat biztosító piacon betöltött domináns helyzetével, arra kényszerítve az eladókat, hogy kizárólag az Alibaba platformokon árulják a termékeiket.
Daniel Zhang, a vállalat vezérigazgatója elmondta: az Alibaba nem támaszkodik ilyen kizárólagossági megállapodásokra az eladók megtartása érdekében, minthogy csupán kis számú márkabolttal kötöttek hasonló egyezséget. Azaz meg sem érzik majd a modellváltást ebben a kis szegmensben.
A kínai internetes kiskereskedelmi és technológiai óriásvállalatra különösen nagy nyomás nehezedik azóta, hogy az alapító Jack Ma októberben bírálta a kínai szabályozási környezetet. A cég pénzügyi leányvállalataként működő Ant csoport részvényeinek bevezetését novemberben két nappal az előtt függesztették fel a kínai hatóságok a sanghaji és hongkongi tőzsdén, hogy elindult volna a nyilvános kereskedés a papírokkal. A tervezett részvényjegyzés minden idők legnagyobb tőzsdei kibocsátása lett volna.