Az Egyesült Államok kormányának belföldi pozícióját, továbbá a komplett ország külföldi politikai és gazdasági kapcsolatait nagyjából két hónapja romboló PRISM-botrányt kezelendő Barack Obama elnök tegnap délután bejelentette az USA megfigyelési programjainak első reformjait.
Obama összesen négy javaslattal állt elő: a Patriot Act telefonos metaadatgyűjtésre használható részét szigorúbbá és transzparensebbé tenné, a titkos megfigyelésekre engedélyt adó FISA bíróságon egy amerikai nép jogait képviselő tanácsadónak lehetőséget adna a döntések megkérdőjelezésére, az NSA-nál pedig bevezetne egy civil jogi képviselőt.
Végül az elnök szeretne létrehozni egy civil szakértőkből álló tanácsadói bizottságot, amely felülvizsgálná az USA összes megfigyelési programját, majd javaslatokat tenne a tapasztalatok alapján. A csoportnak megalakulása után 60 napja lenne egy villámriport elkészítésére, majd az év végig el kellene készülnie egy végleges jelentéssel, mindkettőt nyilvánosságra hoznák.
Az ACLU polgárjogi szervezet üdvözlendő első lépésnek tartja Obama javaslatait, viszont összességében közel sem tartja kielégítőnek azokat.