Alekszej Lihacsov vezérigazgató szerint a Roszatom orosz állami atomvállalat beperelni tervezi a német Siemens gyártót, amiért az nem szállította le a törökországi Akkuyu erőműhöz szánt eszközöket. A hiányzó berendezéseket alternatív beszállítóktól szerezték be, hogy az építkezés ne álljon le - mondta a vezető a Russia 24 tévécsatornának adott interjújában.
"Nyilvánvalóan lesznek perek. Az előre kifizetett gépeket nem szállították le. Ez többletköltségeket hozott számunkra, mind a berendezések konkrét beszerzése, mind a berendezések telepítési idejének kiigazítása miatt. Ezeket a követeléseket be fogjuk nyújtani" - jelentette ki Lihacsov.
A Törökország déli részén, Mersin tartományban található Akkuyu atomerőmű lesz az ország első atomerőműve. A projekt alapja egy 2010-ben Oroszország és Törökország között létrejött megállapodás. Az első reaktor üzembe helyezését eredetileg 2023-ra tervezték. A késedelmek azonban Lihacsov szerint a jövő évre tolták ki az ütemtervet.
A Roszatom még nem közölt céldátumot az első reaktor üzembe helyezésére. Mind a négy, egyenként 1200 megawatt teljesítményre képes reaktor várhatóan 2028-ra lesz üzemképes. A 20 milliárd dolláros létesítmény a teljes üzembe helyezés után a tervek szerint Törökország villamosenergia-szükségletének 10%-át fedezi majd - közölte Alparslan Bayraktar török energiaügyi és természeti erőforrásokért felelős miniszter.
Júliusban Lihacsov elismerte, hogy a nyugati szankciók kihívásokat jelentenek, különösen a pénzügyi tranzakciók és a berendezések beszerzése tekintetében. Törökország energiaügyi minisztere szeptemberben foglalkozott a helyzettel, jelezve, hogy a Siemens szállításának elmaradása késedelmeket okozott.
Azt mondta, hogy a döntés valószínűleg az ukrajnai konfliktus miatt Oroszországgal szemben bevezetett nyugati korlátozásokból ered. "Ha a Siemens célja, hogy szankciókat vezessen be Oroszországgal szemben, akkor ez Törökországot is súlyosan érinti" - mondta Bayraktar. Ankara már panaszt tett az ügyben "a legmagasabb szinten" - tette hozzá, ragaszkodva ahhoz, hogy a német vállalatnak "meg kell fizetnie az árát" a viselkedéséért.
Törökország, amely ellenzi a nyugati országok által az ukrajnai konfliktus miatt Oroszország ellen bevezetett európai és amerikai szankciókat, szoros kapcsolatokat ápol Moszkvával és Kijevvel egyaránt. Bayraktar megemlítette, hogy a Roszatom kínai gyártóktól biztosított alternatív berendezéseket, hogy enyhítse a projekt ütemtervére gyakorolt hatást.
A Siemens szóvivője szeptemberben megerősítette, hogy egyes alkatrészeket a német exportszabályok miatt nem szállítottak Törökországba. E kihívások ellenére Lihacsov hangsúlyozta, hogy az építkezés a tervek szerint halad. Megjegyezte, hogy hasonló projektek Bangladesben és Egyiptomban is a tervezett ütemterv szerint haladnak.