Hirdetés
. Hirdetés

Musk 1 milliárd dolláros ajánlata a Wikipedia átnevezésére kemény és határozott

|

A milliárdos korábban azt javasolta, hogy fizessenek a honlapnak, hogy változtassa meg a nevét "Dickipedia"-ra.

Hirdetés

Elon Musk megerősítette, hogy az ajánlata, miszerint 1 milliárd dollárt fizetne a Wikipédiának, hogy változtassa meg a nevét "Dickipedia"-ra, még mindig áll. Az X tulajdonosa eredetileg azon vádak közepette tette a javaslatot, hogy az enciklopédia baloldali beállítottságú.

Kedden az egyik X felhasználó felidézte Musk ajánlatát, amire a milliárdos azt válaszolta: "Igaz. Az ajánlat még mindig áll".

Az év elején Musk azt állította, hogy a Wikipedia "elromlott", és sürgette, hogy "javítsák meg a Wokipediát" azon vádak közepette, hogy a weboldal olyan cikkeket tesz lehetővé, amelyek a republikánusokat és Donald Trump megválasztott amerikai elnököt "fasisztának" bélyegzik, és más baloldali narratívákat népszerűsítenek, miközben a politikai jobboldalt negatív színben tüntetik fel. Azt állította, hogy az enciklopédiát "szélsőbaloldali aktivisták irányítják", és felszólította az embereket, hogy ne adományozzanak többet.

Musk azt is megkérdőjelezte, hogy a Wikimédia Alapítvány miért kér nagy összegeket, azzal érvelve, hogy "a Wikipédia működtetéséhez biztosan nincs rá szükség", mert "szó szerint a teljes szöveg egy példánya elfér a telefonodon".

Hirdetés

A honlap korábban egy közösségi jegyzetben kifejtette, hogy míg a Wikipédia egy csak angol nyelvű szöveges példánya körülbelül 51 GB, addig a teljes enciklopédia az összes médiával és más nyelvekkel együtt mintegy 428 TB-ot nyom. A szervezet közölte, hogy 2022-ben a Wikimedia 154 millió dolláros bevételt termelt és 145 millió dolláros kiadásai voltak.

Októberben, miközben a Wikipedia adománykérő fotóját posztolta, Musk azt írta: "Adok nekik egymilliárd dollárt, ha Dickipedia-ra változtatják a nevüket", és ezt "kemény és határozott ajánlatnak" nevezte.

Eközben a Manhattan Institute, egy amerikai konzervatív agytröszt júniusi tanulmánya megállapította, hogy a Wikipédia tendenciája, hogy negatívan ábrázolja a jobboldali politikai személyiségeket, elkezdte befolyásolni az AI nagy nyelvi modelljeit, amelyek az online enciklopédia adatait gyűjtik.

A jelentés szerint "a negatív érzelmek (pl. harag és undor) túlnyomórészt a jobboldali közszereplőkkel, a pozitív érzelmek (pl. öröm) pedig a baloldali közszereplőkkel társultak", ami "a Wikipedia szócikkekbe ágyazott politikai elfogultságra utal".

A múlt hónapban Maria Zakharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője is nekiment a Wikipédiának, azt állítva, hogy az enciklopédia egyoldalú és gyakran elfogult értelmezéseket ad az eseményekről a történelmi és politikai cikkeiben, amelyek "szinte mindig kizárólag nyugat-centrikus nézőpontot tükröznek és közvetlen hamisításokat tartalmaznak".

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.