Hirdetés
. Hirdetés

Még egyáltalán nem szárnyal az Amazon drónos kiszállítása

|

A Bloomberg közzétett egy részletes beszámolót arról, hogy milyen akadályok nehezítik az Amazon drónos kézbesítési programjának beindítását a magas fluktuációs aránytól a potenciális biztonsági kockázatokig.

Hirdetés

Négy hónap alatt öt baleset történt az Amazon drónos kiszállítást tesztelő üzemében, az oregoni Pendletonban. Egy tavaly májusi baleset azután történt, hogy egy drón elvesztette a propellerét, de a Bloomberg beszámolója szerint az Amazon eltakarította a roncsot, mielőtt a Szövetségi Légügyi Hivatal kivizsgálhatta volna az esetet. Av Zammit, az Amazon szóvivője ezt vitatta, azt állítván, hogy az Amazon követte a Nemzeti Közlekedésbiztonsági Hivataltól (NTSB) kapott utasítást, hogy dokumentálja az eseményt és szállítsa el a drónt.

A következő hónapban egy drón motorja leállt, amikor a felfelé tartó repülési pályáról egyenesen előre repülésre váltott. Két biztonsági funkció is csődöt mondott, amelyek ilyen helyzetben stabilizálnák és leszállítanák a drónt. Ennek eredményeként a kis légijármű fejjel lefelé fordult, és több mint 50 méter magasból lezuhant, ami 25 hektáron okozott bozóttüzet, amit a helyi tűzoltóság oltott el.

Hirdetés

Jeff Bezos, az Amazon korábbi vezérigazgatója 2013-ban jelentette be először a 30 perces drónkiszállításokat, és majdnem 10 évvel később még mindig nincs olyan drón, amelyik az Amazon csomagjait a küszöbünkre röppentené. A vállalat 2019-ben előzetesen bemutatta a Prime Air kézbesítő drón újratervezett változatát, amely képes függőlegesen repülni, és utalt arra, hogy még abban az évben elindítja a drónos kiszállításokat. Ez az ígéret azonban nem teljesült. Egy évvel később az Amazon bejelentette, az amerikai repülési hatóság (FAA) engedélyezte, hogy a vállalat 2020-ban drónos légitársaságként működjön, amit az Amazon Prime Air alelnöke fontos előrelépésnek nevezett a cég számára.

A Wired tavalyi riportjából kiderült, hogy az Amazon drónos kiszállítási művelete ugyanilyen nehézségekbe ütközik az Egyesült Királyságban, annak ellenére, hogy 2016-ban Cambridge közelében elvégezte az első drónos kiszállítást. A magazin jelentése szerint a brit egységet a Bloomberg által leírtakkal megegyező problémák jellemzik, beleértve a magas fluktuációs arányt és a potenciális biztonsági problémákat. Az emberekről és állatokról készült drónfelvételek elemzésével foglalkozó brit létesítményben az egyik dolgozó állítólag sört ivott munka közben, míg a Wired szerint egy másik a számítógépén a "jóváhagyás" gombot nyomta le, függetlenül attól, hogy a felvételen vannak-e veszélyek vagy sem.

A The Verge-nek adott nyilatkozatában Zammit kifejtette, hogy az NTSB soha nem minősítette balesetnek az Amazon egyik repülési tesztjét sem, mivel azok nem eredményeztek sérüléseket, és nem veszélyeztettek építményeket.

"A biztonság a legfőbb prioritásunk. Egy zárt, privát létesítményt használunk arra, hogy a rendszereinket a határokig és azon túl is teszteljük. Az ilyen szigorú tesztelés során számítunk az ilyen típusú események bekövetkeztére, és minden egyes repülés tanulságait a biztonság javítására fordítjuk. Soha senki nem sérült meg vagy sérült meg e repülések következtében, és minden egyes tesztet az összes vonatkozó szabályozásnak megfelelően hajtunk végre" - mondta Zammit.

Az Amazon korábbi és jelenlegi alkalmazottai azt is elmondták a Bloombergnek, hogy a vállalat a biztonsággal szemben a drónprogramjának elsietett bevezetését helyezi előtérbe. Cheddi Skeete, az Amazon korábbi drónprojekt-menedzsere elmondta, hogy a múlt hónapban kirúgták, mert beszélt a vezetőjével a biztonsági aggályairól. Skeete a Bloomberggel közölte, hogy vonakodott folytatni egy öt nappal korábban lezuhant drón tesztelését, de azt mondták neki, hogy a csapat 30 különböző drón 180 motorját ellenőrizte. Skeete kételkedett ebben az állításban, mivel a motorok ellenőrzése nehézkes folyamat - írja a Bloomberg.

"Komolyan vesszük a biztonsági jelentéseket - van egy biztonsági jelentési rendszerünk, amelyet minden csapattagunk ismer, és arra bátorítjuk őket, hogy minden biztonsági javaslatot és aggályt jelezzenek. A rendszer használata mellett arra bátorítjuk a munkavállalókat, hogy bármilyen más visszajelzést is adjanak a vezetőjükön, a HR-en vagy a vezetői csapatunkon keresztül" - mondta Zammit a The Verge-nek.

David Johnson, az Amazon egykori drónrepülési asszisztense a Bloombergnek beszélt arról, hogy az Amazon néha "teljes repülési csapat nélkül" és "nem megfelelő felszereléssel" hajtja végre a teszteket. Johnson azt is elmondta, hogy a vállalat gyakran több szerepet is kiosztott egy személyre, ezt az állítást a Bloomberg szerint két másik volt Amazon-alkalmazott is megerősítette.

Zammit tagadta Johnson állításait, kijelentve: "A személyzet tagjai repülésenként csak egy-egy feladatot kapnak. Minden egyes repülési teszt előtt a személyzet tagjait eligazítják az egyéni szerepükről" - magyarázta a szóvivő. Nem szabunk időkorlátokat a repülési tesztek bármely aspektusának teljesítésére, és a csapatunk nyugodtan teljesítheti a feladatait.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.